Czy osoby leworęczne są mutantami? Brytyjscy naukowcy znaleźli wyjaśnienie

Kategorie: 

Źródło: tg

W 2019 roku niektóre badania wykazały, że osoby piszące lewą ręką mogą być mutantami. Najważniejsze jest to, że mają kilkadziesiąt unikalnych genów. W najnowszym badaniu uzyskano podobne wyniki.

 

Badania były prowadzone przez różne grupy naukowców. W pierwszym przypadku byli to specjaliści z Oksfordu, w drugim z Australian Medical Research Institute. Naukowcy odkryli 41 unikalnych genów, których nie mają osoby praworęczne.

 

W eksperymencie przebadano około 500 tys. osób z Wielkiej Brytanii i 1,76 mln osób z Australii. W obu przypadkach 10% populacji to ludzie leworęczni. Dodatkowo udało się znaleźć siedem genów, dzięki którym rodzą się oburęcznicy, czyli osoby, które potrafią tak samo pisać obiema rękami. Tajne służby cenią oburęczność, bo mogą strzelać do „ofiary” dwiema rękami na raz.

 

Geny u leworęcznych całkowicie zmieniają mózg ludzi, dostosowując jego strukturę i funkcję. Naukowcy planują dopiero dowiedzieć się, co dokładnie się zmienia i jak wpływa to na losy człowieka. Jak dotąd trudno powiedzieć, dlaczego natura w ogóle dzieli wszystkich na leworęcznych i praworęcznych, i dotyczy to nie tylko ludzi. Rozszczepienie występuje również u kotów, naczelnych i innych stworzeń. Jeśli chodzi o ludzi, co dziesiąta osoba zwykle staje się leworęczna.

 

Samce podzielono w stosunku 1 do 20. Na Queen's University w Belfaście w Irlandii Północnej przebadano 21 kotów. Wszystkie koty, z wyjątkiem jednego, były praworęczne, a wszystkie koty, z wyjątkiem jednego, były leworęczne. Jeden kot był oburęczny, tzn. miał doskonałą kontrolę nad obiema łapami.

 

Ludzie nie widzą różnicy, czy jesteś praworęczny, czy leworęczny. Obie grupy są pełne utalentowanych i inteligentnych ludzi, tj. naukowców, aktorów, pisarzy, wynalazców. Do grupy leworęcznych należeli Michał Anioł, Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Andrzej Wajda, Winston Churchill i Albert Einstein. Lewą ręką posługują się m. In. Barack Obama, Rober Biedroń, Katarzyna Tusk, a także prezydent Andrzej Duda.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj