Czy nadmorskie miasta toną pod wodą?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang wraz z zespołem z NASA i kolegami z ETH Zürich znaleźli dowody na to, że części wielu dużych nadmorskich miast zanurzają się z powodu podnoszącego się poziomu mórz. 

 

W swoim artykule, opublikowanym w czasopiśmie Nature Sustainability, grupa opisuje zastosowanie radaru satelitarnego do pomiaru osiadania gruntów w 48 największych miastach świata. Wcześniejsze badania wykazały, że globalne ocieplenie powoduje topnienie lodu na całym świecie, co prowadzi do podnoszenia się poziomu mórz.

 

Ten wzrost poziomu morza jest poważnym problemem dla miast i miasteczek położonych nad brzegiem morza. Ale wiele miast boryka się również z innym problemem - osiadaniem, w którym ziemia ugina się z powodu usuwania wód gruntowych lub gazu oraz zagęszczania gleby z powodu dużego ciężaru budynków znajdujących się na niej.

 

W ramach tej nowej pracy naukowcy zauważyli, że podnoszący się poziom mórz w połączeniu z zapadaniem się gruntów może w nadchodzących latach prowadzić do poważnych problemów dla miast przybrzeżnych. Aby dowiedzieć się więcej o skali problemu, naukowcy uzyskali dostęp i przeanalizowali dane radarowe z satelitów NASA, które mierzą wysokość Ziemi na całym świecie.

 

W sumie naukowcy zmierzyli osiadanie gruntów w 48 największych miastach świata w latach 2014-2020. Odkryli, że prawie wszystkie badane przez nich miasta w pewnym stopniu doświadczyły osiadania ziemi. A w 44 z nich niektóre obszary zatonęły szybciej niż wznosiło się morze.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że poziom mórz podnosi się o około 3,7 mm/rok. W swoich badaniach naukowcy odkryli, że na niektórych obszarach niektórych miast osiadanie terenu następuje w tempie do 20 mm/rok. Na przykład średnia dla Ho Chi Minh City wynosiła 16,2 mm/rok. Przyjrzeli się również bliżej niektórym miastom, takim jak Rio de Janeiro, i odkryli, że do 2030 r. około 2 kilometry kwadratowe terenu w granicach miasta byłyby pod wodą, gdyby nie zostały podjęte środki mające na celu powstrzymanie wzrostu poziomu morza.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj