Czy łazik Curiosity odnalazł właśnie wodę w stanie ciekłym na Marsie?

Kategorie: 

Łazik Curiosity przed wysłaniem go na Marsa - źródło: NASA
Łazik Curiosity wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku. Maszyna prowadzi tam badania geologiczne a naukowcy za jej pomocą chcą się dowiedzieć, czy na planecie istnieją odpowiednie warunki do powstania i podtrzymania życia. Curiosity dokonał teraz znaczącego odkrycia - odnalazł dowody wskazujące na istnienie wody w stanie ciekłym pod powierzchnią planety. Dotychczasowe dowody wskazywały, że woda rzeczywiście się tam znajduje lecz jest ona w postaci lodu.

 

Warunki jakie panują na Marsie powodują, że woda w stanie ciekłym właściwie nie powinna tam istnieć. Jednak marsjańska gleba jest bogata w sól - nadchloran wapnia o właściwościach higroskopijnych. Oznacza to, że związek zachowuje się niczym gąbka, tj. wchłania parę wodną. Próg zamarzania cieczy obniża się wtedy do -70 stopni Celsjusza.

 

Pomiary jakich dokonał łazik Curiosity wskazują, że gleba jest wilgotna ze względu na znajdującą się w niej solankę. Podczas marsjańskiej nocy, nadchloran wapnia pochłania parę wodną, przez co nie zamienia się ona w lód, natomiast gdy na Marsie zaczyna się dzień, woda z roztworu zaczyna parować.

 

Według naukowców, możemy mieć w tym przypadku do czynienia z cyklem wodnym, podobnym do tego jaki ma miejsce na naszej planecie. Odkrycie jeszcze nie udowadnia istnienia wody w stanie ciekłym na Marsie, ale uczeni nie wykluczają takiej możliwości. Wyniki badań pojawiły się w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego Jorunal Geoscience.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Tylkoastronomia.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika kupolit

okaze sie ze gleboko pod

okaze sie ze gleboko pod powierzchnia ziemi jest ciekla woda w ktorej rozwinela sie inteligetna forma zycia ktora czeka az biologicznie zawitamy na ich planete Biggrin i wprowadza przybylym sondy Smile

Skomentuj