Czy człowiek może pochodzić z Marsa?

Kategorie: 

Źródło: sdnet.ru

Jak twierdzi amerykańska agencja kosmiczna NASA, powołując się na dowody geologiczne, kilka miliardów lat temu Mars mógł być podobny do Ziemi a na powierzchni tej planety znajdowała się woda w stanie ciekłym w postaci mórz i oceanów. Niektórzy idą dalej twierdząc, że na Czerwonej Planecie mogło kiedyś istnieć życie.

 

Według biochemika Stevena Bennera, życie z Marsa mogło dotrzeć na Ziemię dzięki pyłowi lub cząsteczkom skał, które znalazłyby się w przestrzeni międzyplanetarnej na przykład poprzez gwałtowne erupcje wulkaniczne. Silnie utleniony molibden mógł wpłynąć na powstanie pierwszych organizmów żywych a zdaniem Bennera, pierwiastek ten nie istniał na naszej Błękitnej Planecie przed powstaniem życia, ponieważ trzy miliardy lat temu było niewiele tlenu.

 

Natomiast w dalekiej przeszłości na Czerwonej Planecie był tlen, co ma udowadniać, że powstanie tam życia oraz przeniesienie go na naszą planetę było o wiele bardziej prawdopodobne, niż gdyby miało dojść do tego procesu na Ziemi. Drugą sprawą jest woda, która trzy miliardy lat temu występowała na Ziemi w nadmiarze. Biochemik twierdzi, że Mars posiadał odpowiednie ilości wody, która przyczyniła się do powstania życia. Dwa powyższe argumenty mają przemawiać za tym, że życie powstało najpierw na Czerwonej Planecie, a co za tym idzie, życie na Ziemi pochodzi z Marsa.

 

Naukowcy tacy jak Benner wyraźnie popierają teorię panspermii, czyli że życie może pochodzić z zewnątrz i niekoniecznie musiało powstać na Ziemi. Początkowo jednak uważano, że pierwsze aminokwasy przybyły na naszą planetę wraz z którąś z komet. Uczeni z NASA wykonali niedawno symulację, która przedstawia w przyśpieszonym tempie zmiany klimatu na Czerwonej Planecie. Zobrazowano również stopniowy zanik atmosfery Marsa. Dzisiaj z powodu niskiej temperatury i niskiego ciśnienia obecność wody w tym stanie skupienia nie jest już możliwa.

Na powierzchni Marsa znaleziono bardzo wiele dowodów na erozję wodną. Wypełnione nią były niektóre kratery, a ślady tego można znaleźć do dzisiaj. Według uczonych woda w stanie ciekłym istniała na Marsie 3,7 mld. lat temu. Niestety nie wiadomo jak długo panowały tam sprzyjające warunki dla rozwoju życia. Może dzięki przyszłym badaniom będziemy w stanie odkryć czy życie rzeczywiście pochodzi z Marsa, co byłoby niezwykle interesującym odkryciem....

 

 

Źródło: http://tylkoastronomia.pl/wideo/4-miliardy-lat-marsie-w-dwie-minuty

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika xyz

Człowiek powinien skupić się

Człowiek powinien skupić się na zupełnie czymś innym: przestać niszczyć planetę, zacząć zarządzać surowcami tak by jak największa ich część podlegała recyklingowi. Zasoby są skończone, a nie wiadomo czy w ogóle uda nam się w przewidywalnej przyszłości opuścić (jako cywilizacja) układ słoneczny. Stąd zapewnienie nieprzerwania rozwoju jest kluczowe. Wówczas sto pokoleń w lewo czy prawo do podboju kosmosu nie miałoby aż takiego znaczenia.

Ale jak zwykle mądrych jest mniejszość. Życie. Ludzkość upadnie do epoki kamienia łupanego i nigdy się już nie odrodzi.

 

Skomentuj