Człowiek i podejmowane decyzje a fizyka kwantowa
Image
"Ilekroć okazuje się że coś nie jest zgodne z klasycznymi teoriami, często określamy to jako irracjonalne. Lecz z punktu widzenia kwantowej kognitywistyki, niektóre wyniki nie są już irracjonalne. Są one zgodne z teorią kwantową - oraz z tym jak naprawdę zachowują się ludzie" - powiedziała Zheng Joyce Wang.
Prace naukowe Wang i jej kolegów wskazują, że myśląc w sposób podobny do kwantowego możemy podejmować ważne decyzje w obliczu niepewności oraz umożliwia nam to skonfrontować skomplikowane pytania mimo naszych ograniczonych zasobów mentalnych. Gdy uczeni próbowali badać ludzkie zachowanie korzystając jedynie z klasycznych modeli matematycznych racjonalnego podejmowania decyzji, niektórych aspektów nie można było oszacować. Dlatego z klasycznego punktu widzenia, zachowania te wydają się irracjonalne.
[ibimage==15881==400naszerokosc==none==self==null]
"Nasz mózg nie może wszystkiego pomieścić. Nie zawsze jesteśmy jasno ustosunkowani do pewnych rzeczy. Lecz gdy zadasz mi pytanie, np. 'Co chcesz zjeść na kolację?', muszę pomyśleć i wymyślić lub skonstruować jasną odpowiedź. To jest kwantowa kognitywistyka. Myślę że formalizm matematyczny zapewniony przez teorię kwantową jest zgodny z tym, co czujemy intuicyjnie jako psycholodzy. Teoria kwantowa może nie być intuicyjna gdy używamy jej do opisania zachowania cząstki, ale jest dość intuicyjna gdy stosujemy ją do opisania naszych zazwyczaj niepewnych i niejednoznacznych myśli" - stwierdziła Zheng Joyce Wang.
Uczona przypomniała dobrze znany eksperyment myślowy Schrödingera - istnieje pewna szansa na to, że kot będzie żywy lub martwy. Obie możliwości mamy w swoich myślach, obie z nich są prawdopodobne, lecz dopiero gdy sprawdzimy stan zwierzaka ostatecznie przekonamy się która z tych dwóch opcji jest prawdziwa. Kot będzie albo żywy, albo martwy. W przypadku kwantowej kognitywistyki jest podobnie - chcemy podjąć decyzję, wybierając między dwoma opcjami. Obie wydają się realne, mamy je przed naszymi oczami, ale ostatecznie skłaniamy się ku jednej, podczas gdy druga staje się dla nas nieistotna.
[ibimage==15882==400naszerokosc==none==self==null]
Źródło: https://news.osu.edu/news/2015/09/14/youre-not-irrational-youre-just-quantum-probabilistic/
- Dodaj komentarz
- 5768 odsłon
Człowiek i podejmowanie
Człowiek i podejmowanie decyzji, a fizyka kwantowa. Moim zdaniem ma to dużo wspólnego ponieważ nie znamy zasad panujących w fizyce kwantowaj, ani nie znamy zasad podejmowania decyzji przez każdego z nas z osobna, ale obie jeżeli dobrze zbadamy to znajdziemy odpowiedź. Człowiek jest sumą przeżyć, zdarzeń, wszystko na nas oddziaływuje w pewien sposób, przecież nie pójdziemy prosto i nie uderzymy w drzewo tylko je ominiemy. Tak jak kwanty, kwarki i te wszystkie małe cudeńka "widzac" na swojej drodze przeszkodę, zachowa się w taki, a nie inny sposób.
Dodaj komentarz