Czas zwalnia gdy masz coś do ukrycia!

Image

Źródło: Dreamstime.com

Znana maksyma mówi, że wszystko jest względne. Przed kilkoma laty przekonali się o tym japońscy badacze. Czasami wydaje się, że czas biegnie zbyt szybko, podczas gdy innym razem wlecze się w nieskończoność. Otóż, nie jest to zaledwie wrażenie. Korzystając z nowego eksperymentu, japońscy naukowcy dowiedli, że czas subiektywnie zwalnia, gdy osoba czuje się winna, lub ​​coś ukrywa.

Do eksperymentu zrekrutowano 36 studentów-ochotników i poproszono ich o wykradzenie dowolnego przedmiotu z laboratorium i ukrycie go. Naukowcy poinformowali uczniów, że ci, którzy skutecznie ukryją przedmiot do końca trwania eksperymentu, otrzymają 500 jenów nagrody. Naukowcy z uniwersytetów Aoyama Gakuin i Osaka w Japonii posadzili potem wolontariuszy przed monitorem i pokazywali im różne obrazy z napisem „Ukradłeś to?”

 

Eksperyment obejmował dwa różne warunki: „winny” i „niewinny”. Pierwszy wariant miał miejsce jeśli ukradziony przedmiot, znalazł się w serii wyświetlanych zdjęć, a drugi, gdy nie został wyświetlony. Po pojawieniu się obrazów, uczestnicy eksperymentu musieli ocenić, jak długo wyświetlano każdy z przedmiotów. Badacze, rejestrowali przy tym fizjologiczne pobudzenie uczestników za pomocą wariografu.

Image

Naukowcy zauważyli wyraźny wzrost pobudzenia uczestników, gdy na ekranie pojawił się skradziony przedmiot. Okazało się również, że czas, w którym obiekt był wyświetlany na ekranie, płynął wolniej dla uczestników którzy mieli coś do ukrycia. Wniosek płynący z tego eksperymentu jest następujący, kiedy coś ukrywasz, czujesz, że czas płynie wolniej niż zwykle, ponieważ jesteś w stanie pobudzenia i dużej czujności.

 

Przypomina to nieco uczucie jakiego doznajemy w sytuacji zagrożenia. Taki stan, nie trwa oczywiście długo, ale najwyraźniej wyzwalają go nawet tak błahe rzeczy jak kradzież w warunkach laboratoryjnych. Jest to już kolejny dowód na niezwykłą rolę instynktu w codziennym życiu. Często zapominamy, że ewolucja wyposażyła nas w wiele "supermocy" do których zazwyczaj, nie mamy dostępu.

 

Ocena: