Cynamonowa nadzieja na koniec problemu wypadania włosów

Kategorie: 

Źródło: tylkonauka

Wypadanie włosów to dokuczliwy problem, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Niepokój, stres i obniżona samoocena to tylko niektóre z negatywnych skutków tego schorzenia. Na szczęście naukowcy z Japonii mogą mieć dla nas dobrą wiadomość - rozwiązaniem może okazać się powszechnie znany przyprawa, jaką jest cynamon.

Badacze z Narodowego Uniwersytetu w Jokohamie odkryli, że kwas cynamonowy, będący składnikiem chińskiego cynamonu, wykazuje obiecujące właściwości w walce z wypadaniem włosów. Poprzednie analizy wykazały, że oksytocyna, nazywana "hormonem miłości", może stymulować wzrost włosów poprzez regulację genów w komórkach mieszków włosowych. Problem w tym, że trudno jest skutecznie dostarczyć oksytocynę do skóry ze względu na jej duży rozmiar cząsteczki.

 

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy kwas cynamonowy mógłby być alternatywnym rozwiązaniem. Okazało się, że ten szeroko stosowany w kosmetykach składnik zwiększa elastyczność skóry i aktywuje receptory oksytocyny. Badania na komórkach mieszków włosowych wykazały, że kwas cynamonowy w stężeniu poniżej 500 μg/ml powoduje zależny od dawki wzrost ekspresji oksytocyny i genów związanych z rozwojem włosów.

 

Jeszcze bardziej obiecujące rezultaty przyniosły testy z użyciem organoidów, czyli trójwymiarowych modeli mieszków włosowych. Po zastosowaniu kwasu cynamonowego naukowcy zaobserwowali znaczny wzrost długości pędów włosów. Co ciekawe, efekt ten był porównywalny do działania samej oksytocyny, dając nadzieję na nowe, nieinwazyjne metody leczenia wypadania włosów.

 

Eksperci uważają, że te badania mogą otworzyć drogę do opracowania naturalnych związków, które mogłyby skutecznie zapobiegać utracie włosów i poprawiać ich kondycję. Wykorzystując moc cynamonu, naukowcy są coraz bliżej rozwikłania tajemnicy odbudowy włosów i przywrócenia pewności siebie osobom zmagającym się z tym problemem.

 

Choć nadal potrzeba więcej badań, by potwierdzić skuteczność cynamonu w leczeniu wypadania włosów, to już teraz można powiedzieć, że ta przyprava daje nadzieję na nowe, naturalne rozwiązanie tego powszechnego schorzenia. Być może wkrótce będziemy mogli cieszyć się gęstszą i zdrowszą czupryną, dzięki mocy cynamonu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj