Cyjanobakterie mogą pomóc w terraformacji Marsa

Kategorie: 

Źródło: CCALA

Człowiek jest przystosowany do życia na Ziemi. Mars jest dla nas bardzo nieprzyjazny między innymi ze względu na brak tlenu w atmosferze. Jednak naukowcy uważają, że niebezpieczne dla człowieka cyjanobakterie mogą pomóc skolonizować Czerwoną Planetę.

 

Badania przeprowadzone przez zespół z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego skupiały się na niesamowitych umiejętnościach przetrwania cyjanobakterii w ekstremalnych warunkach. Konkretniej, naukowcy zajmowali się bakteriami Chroococcidiopsis. Wykazano, że kluczem do ich przetrwania jest zdolność do fotosyntezy nawet przy bardzo słabym oraz czerwonym świetle.

 

Ciekawostką jest, że niektóre rodzaje cyjanobakterii, które znaleziono na Antarktydzie czy na pustyni Mojave w Kalifornii, potrafiły przetrwać będąc w kosmosie na powierzchni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: NASA

Australijscy naukowcy wskazują, że to właśnie dzięki cyjanobakteriom, ziemska atmosfera jest bogata w tlen. Dlatego proponują oni, abyśmy wysłali je na Czerwoną Planetę, gdzie być może uda im się stworzyć tlenową atmosferę. Możliwości adaptacyjne cyjanobakterii ułatwiłyby terraformację Marsa – tj. przekształcenie planety w drugą Ziemię.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj