Co dają studia podyplomowe i dlaczego warto się na nie zapisać?

Kategorie: 

Źródło: pixel

Wykształcenie jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących o pomyślności późniejszej kariery zawodowej. Warto więc dołożyć starań, by było jak najatrakcyjniejsze dla pracodawców.

Podniesienie kwalifikacji i awans zawodowy

Studia podyplomowe są jednym z najpopularniejszych sposobów podnoszenia kwalifikacji. Pozwalają na zdobycie nowej, ściśle związanej ze studiowanym wcześniej kierunkiem wiedzy oraz zawężenie jej do poziomu specjalizacji. I choć dyplom ukończenia uczelni wyższej nie gwarantuje zdobycia satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy, z pewnością bardzo to ułatwia. Pozwala również na awans w strukturze firmy i zmianę stanowiska na lepsze. Pracodawcy doceniają pracowników, którzy nieustannie się kształcą i podnoszą swoje kwalifikacje. Często również sami kierują ich na różnorodne kursy i szkolenia. Studia podyplomowe mają tę zaletę, że trwają stosunkowo krótko (zazwyczaj 2 semestry) i są dostępne zarówno dla absolwentów studiów I, jak i II- stopnia. Osoby traktujące podyplomówkę jako dodatkową specjalizację w swojej dziedzinie powinny wybierać kierunki możliwie zbliżone do ukończonych wcześniej studiów.

 

Sposób na przebranżowienie

Podyplomówki są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są zadowolone ze swojej dotychczasowej kariery zawodowej. Dzięki nim mogą szybko zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy na innym stanowisku. Szeroka oferta studiów podyplomowych pozwala zarówno na niewielką, jak i diametralną zmianę kwalifikacji. Oczywiście kierunek studiów podyplomowych musi być choć trochę związany ze zdobytym wcześniej wykształceniem. Rok nauki nie wystarczy bowiem, by nauczyciel historii przebranżowił się na architekta czy kierownika budowy. Lingwista może jednak nabyć umiejętności pedagogiczne, a ekonomista wyspecjalizować się w zarządzaniu czy marketingu itp. Pozwoli to na zmianę miejsca oraz stanowiska pracy na bardziej satysfakcjonujące.

 

Zdobycie cennych kontaktów

Studia podyplomowe to sposób na zawarcie wielu interesujących i  przydatnych znajomości. Podczas wspólnych wykładów nawiązują się liczne kontakty. Nie tylko z innymi studentami, ale też wykładowcami, którzy często czynnie pracują w zawodzie, którego uczą. Można czerpać od nich doświadczenie, pytać o wskazówki i rady, ale też wykorzystać znajomość z nimi w życiu zawodowym. Taka współpraca często bywa bardzo owocna. Szukając świetnie wykształconej i przygotowanej do nauczania kardy, najlepiej skorzystać z oferty WSEiZ w Warszawie: http://www.wseiz.pl/pl/dla-kandydata/studia-podyplomowe 

 

Pomysł na poszerzenie zainteresowań

Zdarza się również, że decyzja o wyborze studiów podyplomowych zapada pod wpływem hobby. Osoby, których zainteresowania są tak silne, że stają się pasją, chcą ciągle pogłębiać swoją wiedzę, by stać się w danej dziedzinie ekspertami. Niekoniecznie wiąże się to z chęcią przebranżowienia, lecz jedynie uczenia się rzeczy, które sprawiają przyjemność.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj