Ciemna energia może odpowiadać zarówno za rozszerzanie, jak i kurczenie się Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowa praca grupy wybitnych fizyków, rzuca nowe światło na kwestię Wielkiego Wybuchu i przeznaczenia naszego Uniwersum.

Sir Roger Penrose, Paul Steinhardt oraz Neil Turok, twierdzą, że Wielki Wybuch nie był początkiem wszystkiego, lecz tylko naszego Wszechświata. Przed nim istniał bowiem inny, a przed tym innym, jeszcze bardziej inny, itd.

 

Początek i koniec różnych Kosmosów, ma być zjawiskiem cyklicznym i powtarzać się co około bilion lat. Nasz Wszechświat rozszerza się już od prawie 14 miliardów lat i proces ten będzie kontynuowany przez kolejne ponad 400 miliardów lat. Mniej więcej po upływie 500 miliardów lat, zacznie się kurczyć, by ostatecznie cofnąć się do kolejnego Wielkiego Wybuchu, po którym odrodzi się na nowo.

 

Za cały proces tworzenia i niszczenia Wszechświatów, ma być odpowiedzialna ciemna energia, która ma być sprawczynią zarówno rozszerzania, jak i kurczenia się Uniwersów.

 

Jest to więc nowe ujęcie kwestii wpływu ciemnej energii na przyszłość Kosmosu. Do tej pory bowiem dominującym poglądem było twierdzenie, że determinuje ona wyłącznie gwałtowne przyspieszanie ekspansji Wszechświata, przez co uważano, że setek miliardów galaktyk nie zdołamy nigdy zbadać, bo będą się od nas oddalały z prędkością, której nie sprosta nawet prędkość światła.

 

Jeżeli nowe teorie uda się jakkolwiek potwierdzić, będzie to oznaczało bardzo poważną zmianę kosmologicznych paradygmatów.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Xor

A mi sie wydaje ze ,naukowcy

A mi sie wydaje ze ,naukowcy nie maja szans zrozumiec tego systemu bo nie znaja praw ktore nim rzadza.
Probuja wszystko wytlumaczyc dzieki E=mc² i innym "stalymi".

Nasz wszechswiat jest w wiekszosci pustka wiec jak mozna dzialanie pustki tlumaczyc prawami ktore sie dotycza srodowiska gdzie jest E albo M.
Pustki sa srodowiskiem tak samo "szalonym" jak czarne dziury. Nasze prawa sie tam zalamuja. Kwantowy chaos. Mozliwe ze czas tam inaczej sie zachowuje, ze swiatlo ma inna szybkosc itd itd. Wiec wszystkie nasze obserwacje dalekich obiektow moga byc caaaalkowicie zaklamane

Proba wytlumaczenia wszechswiata jest niemozliwa, rownania maja wiecej nieznanych nam zmiennych niz moze sie wydawac.  Pogody na ziemi nie umiemy przewidziec bo jest za duzo zmiennych...co dopiero wszechswiata

Wymyslanie na sile jakis czarnych energii...  to tylko brak skromnosci naukowcow, nie sa wstanie powiedziec "za trudne dla ludzkosci" ale prubujemy, placone mamy wiec mozna sobie szukac i szukac... 

 

 

 

Portret użytkownika Godan

Nie zgadzam się, wszechświat

Nie zgadzam się, wszechświat można zbadać i to jest możliwe dzięki temu, że mamy do czynienia z czasoprzestrzenią, to co widzimy na niebie to nie jest teraźniejszość tylko historia świata nawet kilkanaście miliardów lat świetlnych do tyłu. Pogoda natomiast dzieje się w teraźniejszości i stąd problem z jej przewidzeniem 

Skomentuj