Chiny zostaną światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczną inteligencję można wykorzystać na wiele sposobów a z jej pomocą odnotowuje się wyraźne korzyści. Samojeżdżące samochody, inteligentne oprogramowania i roboty przemysłowe posiadają jeden wspólny mianownik - chodzi o automatyzację produkcji i zakładów pracy oraz zmniejszenie siły roboczej, co na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić wielkie sumy pieniędzy.

 

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować transport miejski, sektor usług oraz przemysł. Chiny zrozumiały jak wielki potencjał drzemie w inteligentnych oprogramowaniach, dlatego rząd w Pekinie chce zostać światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu SI, która sprawi, że kraj stanie się potęgą gospodarczą. W raporcie rządowym czytamy, że kraj chce osiągnąć swój cel najpóźniej w 2030 roku.

"Sztuczna inteligencja stała się nowym kierunkiem międzynarodowej konkurencji. Musimy podjąć inicjatywę, aby dobrze zrozumieć kolejny etap rozwoju SI i stworzyć nową przewagę konkurencyjną, otworzyć rozwój nowych gałęzi przemysłu oraz poprawić ochronę bezpieczeństwa narodowego."

Powyższy cytat mówi sam za siebie i wskazuje, że sztuczna inteligencja nie tylko przyspieszy rozwój gospodarki. Z pomocą inteligentnych oprogramowań, Chiny będą chciały również wzmocnić swoje wojsko. Fragment o ochronie bezpieczeństwa narodowego prawdopodobnie nawiązuje do zbudowania autonomicznych dronów bojowych oraz robotów wojskowych, co jest obecnie przedmiotem zainteresowania takich państw jak Stany Zjednoczone, Rosja, Iran, Arabia Saudyjska, Wielka Brytania czy Izrael.

 

Jeśli Chiny mają zamiar zrealizować swoje globalne ambicje będą musiały pamiętać, że tym samym zdetronizują Stany Zjednoczone jako obecnego światowego lidera w kwestii gospodarczej i militarnej, co z pewnością nie będzie łatwym zadaniem. Z drugiej strony już od 2016 roku Chiny zaczęły przeznaczać więcej czasu i środków finansowych na badania sztucznej sieci neuronowej niż USA. Chiny bez żadnych zahamowań wprowadzają automatyzację przemysłu i stawiają na dynamiczny rozwój, więc realizacja wyznaczonych celów wydaje się być jedynie kwestią czasu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

"...chodzi o automatyzację

"...chodzi o automatyzację produkcji i zakładów pracy oraz zmniejszenie siły roboczej, co na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić wielkie sumy pieniędzy." Zmniejszenie siły roboczej, to wzrost bezrobocia. Czyżby zaoszczędzone pieniądze miały trafić do bezrobotnych? Czy może powinny powiekszyć strefę biedy, trafiając do i tak już bogatych? Chiny sobie z tym poradzą, bo mają gospodarkę centralnie sterowaną, ale już tzw, wolny rynek powiększy rozwarstwienie społeczne. Podobną sytuację mamy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Katarze. Co prawda tam zyski nie są generowane poprzez szerokorozumianą automatyzację, komputeryzację robotyzacje czy sztuczna inteligencję, ale gdyby nie redystrybucja dochodu narodowego, byłoby 400 tys. bogaczy i 9 milionów biedaków. Zachodni świat nie jest przygotowany do szerokiej komputeryzacji, automatyzacji, robotyzacji i właczenia sztucznej inteligencji w procesy planowania, konstruowania i produkcji, bo ma anarchioczny system ekonomioczny, oparty na tzw, wolnym rynku, który będzie generował duże rozwarstwienie społeczne, kryzysy i niepokoje. 

Skomentuj