Chiny zaprezentowały światu "robocopy" uzbrojone w paralizatory, które będą pilnowały porządku na ulicach

Kategorie: 

Źródło: China News

Świat zaczyna zmierzać ku całkowitej automatyzacji. Dotychczas słyszeliśmy o robotach które potrafią wykonywać określone czynności i mogą zastąpić ludzi w pracy, lecz powstają też takie maszyny, które z powodzeniem mogą patrolować ulice. Chiny zaprezentowały właśnie urządzenie przeznaczone do walki z przestępczością.

 

Wynalazek co prawda nie jest oszałamiający, ale podobno ma być skuteczny. Opracowany przez Uniwersytet Obrony Narodowej inteligentny robot o nazwie AnBot posiada około 150 centymetrów wysokości, waży niemal 80 kilogramów i może patrolować ulice przy prędkości 1 km/h. Jednak w razie pościgu, pojazd może przyspieszyć osiągając nawet 18 km/h.

 

Maszyna jest autonomiczna, czyli może samodzielnie poruszać się w środowisku, ale w razie konieczności można ją również obsługiwać zdalnie. Dosłownie każdy przechodzień może do niej podejść i nacisnąć specjalny przycisk gdy będzie w niebezpieczeństwie, a ten "chiński robocop" natychmiast zidentyfikuje i zneutralizuje zagrożenie. Być może jest to dość podkoloryzowany scenariusz, ale jest to jedno z przewidywanych zastosowań.

 

AnBot jest wyposażony w "naładowane elektrycznie narzędzie do kontroli zamieszek", więc maszyny te mogą zostać wykorzystane przykładowo podczas masowych demonstracji, które przekształcą się w rozruchy i starcia z policją. Jego największą wadą jest fakt, że porusza się na kółkach i może operować tylko po równych powierzchniach. Z czasem prawdopodobnie to się zmieni a maszyny typu AnBot będą zastąpione humanoidami. Warto dodać że podobne wynalazki powstają w wielu krajach świata, między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie trwają prace nad tzw. TeleBotem. Jego obsługa dobitnie przypomina zasadę działania dronów bojowych.
 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj