Chiny zaprezentowały kolejny najpotężniejszy superkomputer świata

Kategorie: 

Źródło: Jack Dongarra/Top500
W poniedziałek na konferencji ISC we Frankfurcie, Chiny przedstawiły nowy superkomputer który okazał się najszybszą maszyną na świecie. Co więcej, komputer ten w całości powstał wyłącznie dzięki chińskiej technologii.

 

Opracowany w Centrum Badawczym Równoległej Inżynierii Komputerowej i Technologii (NRCPC) Sunway TaihuLight osiągnął wynik w benchmarku Linpack 93 petaflopsa i zajął pierwsze miejsce na liście najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Jest to aż trzykrotnie więcej od drugiego najpotężniejszego superkomputera Tianhe-2 i niemal pięć razy więcej od amerykańskiego superkomputera Titan, który obecnie zajmuje trzecie miejsce.

 

Nowa supermaszyna zawiera 41 tysięcy procesorów ShenWei i ponad 10,5 miliona rdzeni oraz 1,3 petabajta pamięci RAM. Do pracy potrzebuje 15,3 MW mocy, czyli nieco mniej od Tianhe-2. Obecnie na liście TOP 500 Chiny posiadają łącznie 167 superkomputerów, tj. o dwa więcej od Stanów Zjednoczonych.

 

W zeszłym roku USA wprowadziły zakaz eksportu do Chin swoich zaawansowanych technologii, przeznaczonych do komputerów. Jednocześnie Amerykanie mają nadzieję na opracowanie superkomputera o mocy jednego eskaflopsa - projekt ten ma zostać zrealizowany w ciągu jednej dekady.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

"W zeszłym roku USA

"W zeszłym roku USA wprowadziły zakaz eksportu do Chin swoich zaawansowanych technologii, przeznaczonych do komputerów." Problem w tym, że Chiny juz nie potrzebują amerykańskiej technologii, bo mają własną. Amerykanie nie zauważają, że zostali w tyle? Tama Hoovera jest "najwspanialszym przykładem geniuszu myśli ludzkiej", jak się sami chwalą, choć powstała przed historyczną woją swiatową, a tama Trzech Przełomów jest przykładem bezmyślności, bo zmienia tektonikę Ziemi, wpływa na klimat, bo...  powstała współcześnie w Chinach. Brzydzę się tym fałszem, obłudą i zakłamaniem. 

Skomentuj