Chiny zaprezentowały kolejny najpotężniejszy superkomputer świata

Kategorie: 

Źródło: Jack Dongarra/Top500
W poniedziałek na konferencji ISC we Frankfurcie, Chiny przedstawiły nowy superkomputer który okazał się najszybszą maszyną na świecie. Co więcej, komputer ten w całości powstał wyłącznie dzięki chińskiej technologii.

 

Opracowany w Centrum Badawczym Równoległej Inżynierii Komputerowej i Technologii (NRCPC) Sunway TaihuLight osiągnął wynik w benchmarku Linpack 93 petaflopsa i zajął pierwsze miejsce na liście najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Jest to aż trzykrotnie więcej od drugiego najpotężniejszego superkomputera Tianhe-2 i niemal pięć razy więcej od amerykańskiego superkomputera Titan, który obecnie zajmuje trzecie miejsce.

 

Nowa supermaszyna zawiera 41 tysięcy procesorów ShenWei i ponad 10,5 miliona rdzeni oraz 1,3 petabajta pamięci RAM. Do pracy potrzebuje 15,3 MW mocy, czyli nieco mniej od Tianhe-2. Obecnie na liście TOP 500 Chiny posiadają łącznie 167 superkomputerów, tj. o dwa więcej od Stanów Zjednoczonych.

 

W zeszłym roku USA wprowadziły zakaz eksportu do Chin swoich zaawansowanych technologii, przeznaczonych do komputerów. Jednocześnie Amerykanie mają nadzieję na opracowanie superkomputera o mocy jednego eskaflopsa - projekt ten ma zostać zrealizowany w ciągu jednej dekady.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

"W zeszłym roku USA

"W zeszłym roku USA wprowadziły zakaz eksportu do Chin swoich zaawansowanych technologii, przeznaczonych do komputerów." Problem w tym, że Chiny juz nie potrzebują amerykańskiej technologii, bo mają własną. Amerykanie nie zauważają, że zostali w tyle? Tama Hoovera jest "najwspanialszym przykładem geniuszu myśli ludzkiej", jak się sami chwalą, choć powstała przed historyczną woją swiatową, a tama Trzech Przełomów jest przykładem bezmyślności, bo zmienia tektonikę Ziemi, wpływa na klimat, bo...  powstała współcześnie w Chinach. Brzydzę się tym fałszem, obłudą i zakłamaniem. 

Skomentuj