Chiny zamierzają kontrolować pogodę na połowie terytorium kraju

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chiński rząd zapowiedział pięciokrotne rozszerzenie projektu kontroli pogody. Władze zaznaczyły, że zamierzają objąć nim 5,4 miliona kilometrów kwadratowych. Oznacza to iż, Chiny planują kontrolować pogodę na obszarze 56% powierzchni swojego kraju.

 

Chiny to zaledwie jedno z ponad 50 państw, które wykorzystują geoinżynierię. Używane dziś metody wykorzystywane do kontroli pogody, pochodzą jeszcze z końca lat czterdziestych XX wieku. Wówczas, odkryto niezwykłe oddziaływanie  kryształków jodku srebra na chmury. Badając to zjawisko, naukowcy stworzyli metodę kontroli nad formowaniem i poruszaniem się wody w chmurze.
 

W latach sześćdziesiątych, Chiny uruchomiły własny program kontroli pogody. Branża ta zatrudnia obecnie około 35 000 osób - więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Chiński projekt geoinżynierii, ma pomagać w złagodzeniu skutków katastrof naturalnych, takich jak susza czy grad. Ma się on również przyczynić się do szybszego reagowania na sytuacje kryzysowe takie jak pożary lasów lub pastwisk.


W 2017 roku Chiny wydały 168 milionów dolarów na sprzęt wspierający projekt wysiewu chmur. W tym celu zakupiono cztery samoloty i 897 wyrzutni rakiet. W styczniu 2019 roku media stanowe podały, że taktyka rozsiewania chmur w zachodnim regionie Sinciang zapobiegła 70% szkód spowodowanych gradobiciem. Rozwój tej technologii jest oczywiście obserwowany nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie. Nikt nie zna jednak długofalowych konsekwencji zabaw z klimatem Ziemi. Nie wykluczone, że mogą one znacznie wykraczać poza ewentualne korzyści. Lecz o tym przekonamy się w ciągu kolejnych dekad.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj