Chiny wydobyły klatrat metanu - paliwo przyszłości

Kategorie: 

Źródło: USGS

Na Morzu Południowochińskim w strefie Shenhu, chińscy naukowcy po raz pierwszy wydobyli klatrat metanu, który znany jest również jako łatwopalny lód. Minęły prawie dwie dekady odkąd Chiny zaczęły prowadzić pierwsze badania i poszukiwać tej substancji.

 

Próbne wydobycie palnego lodu odbywało się w dniach 10-18 maja. 99% gazu zawartego w tym lodzie to metan. Naukowcy wydobywali średnio 16 tysięcy metrów sześciennych gazu dziennie. Minister Ziemi i Zasobów Naturalnych Jiang Daming już dziś oświadcza, że jest to wielki przełom, który może doprowadzić do globalnej rewolucji energetycznej.

 

Klatrat metanu określany jest jako paliwo przyszłości. Z 1 metra sześciennego palnego lodu można uzyskać aż 164 metry sześcienne gazu. Jest to zatem bardzo wydajne źródło energii. Łatwopalny lód zwykle występuje w obszarach dna morskiego lub w tundrach i formuje się w warunkach wysokiego ciśnienia i niskiej temperatury. Stany Zjednoczone szacują, że wartość energetyczna zawartego w światowych złożach klatratów metanu jest dwukrotnie większa niż w przypadku wszystkich pozostałych paliw kopalnych razem wziętych.

 

Substancja ta może zatem rozwiązać problemy związane z zasobami energetycznymi. Jednak na dzień dzisiejszy wydobycie klatratu metanu jest bardzo kosztowne i trudne. Chińscy naukowcy twierdzą, że komercyjna produkcja gazu z łatwopalnego lodu może rozpocząć się za kilka lat, lecz nie podaje się jeszcze dokładnej daty.

 

Pozyskiwanie klatratów metanu posiada pewną wadę - metan to gaz cieplarniany, który wywiera znacznie większy wpływ na klimat niż dwutlenek węgla. Podczas wydobycia klatratów z dna morskiego może nastąpić uwolnienie się gazu do wody i atmosfery. Naukowcy z Chin utrzymują, że opracowany przez nich proces wydobywczy jest bezpieczny dla środowiska i klimatu. Prace nad pozyskiwaniem paliwa przyszłości trwają również w Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, lecz póki co Chiny wygrywają w tym wyścigu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Moje proroctwo spełniło się.

Moje proroctwo spełniło się. Przed 25 laty zauważyłem, że (jeśli Życie powstało w atmosferze beztlenowej) nad metrem2 Ziemi jest 2 tony tlenu - a pod ziemią powinno być ok. 750 kg węgla. Wystarcza tego na 30000 lat palenia (wcześniej zabraknie tlenu). Chińczycy nie przewidzieli wszystkiego - wodór usuwa tlen atmosferyczny z obiegu (bo Przyroda w 50% regeneruje CO2, a wody jeszcze nie potrafi) 

Portret użytkownika Mały Miś

Potrafi, potrafi. UV ze

Potrafi, potrafi. UV ze Słońca potrafi rozkładać wodę na wodór i tlen, temperatura także. Do tego przy brzegach może pomagać naturalna kataliza na skałach i piasku. Nawet w instalacjach ciepłej wody zaleca się wypuszczanie wodoru od czasu do czasu, aby jego poziom nie osiągnął niebezpiecznego stężenia.

Skomentuj