Chiny uruchomiły nowe "sztuczne słońce"

Kategorie: 

Źródło: CNNC Southwestern Institute of Physics

Chiny pochwaliły się właśnie uruchomieniem nowego reaktora fuzyjnego. „Sztuczne Słońce” HL-2M uzyskało już pierwsze wyładowania plazmy. Dzięki nowemu urządzeniu, Chiny są coraz bliżej komercyjnej fuzji jądrowej.

 

Jak podają lokalne media, tokamak HL-2M został oddany do użytku 4 grudnia. Konstrukcja powstała w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan. Projekt reaktora fuzyjnego został zatwierdzony w 2009 roku przez Chiński Urząd Energii Atomowej. „Sztuczne Słońce” zostało zaprojektowane i zbudowane przez Południowo-zachodni Instytut Fizyki w Chengdu, który należy do Chińskiej Narodowej Korporacji Atomowej (CNNC).

 

HL-2M to największy i najbardziej zaawansowany eksperymentalny reaktor fuzji jądrowej w Chinach. Urządzenie potrafi rozgrzewać plazmę do temperatury powyżej 150 milionów stopni Celsjusza – tj. około 10 razy więcej od temperatury jądra Słońca.

Reaktory termojądrowe tego typu mogą nam zapewnić nieograniczone źródło czystej i taniej energii. Jednak ekstremalnie wysoka temperatura to tylko jeden warunek, jaki udało się spełnić. Reaktory fuzyjne muszą utrzymać gorącą plazmę w ograniczonej przestrzeni przez odpowiednio długi czas i zachować wymaganą gęstość plazmy.

 

Reaktor KL-2M z pewnością wspomoże badania i rozwój kluczowych technologii dla fuzji jądrowej w Chinach. Jednak najważniejszym zadaniem tego reaktora jest zapewnienie wsparcia technicznego dla projektu Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termojądrowego (ITER).

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj