Chiny powoli rezygnują z taniej siły roboczej na rzecz robotyzacji i automatyzacji

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons
Południowochińska prowincja Guangdong narzeka ostatnio na problemy związane z zatrudnianiem pracowników do fabryk. Trudną sytuację mają rozwiązać roboty przemysłowe a pierwsza fabryka, wyposażona w nowoczesne maszyny, powstaje właśnie w mieście Dongguan.

 

Firma Everwin Precision Technology Ltd rozpoczyna specjalny projekt, który ma wprowadzić radykalne zmiany jeśli chodzi o zatrudnienie - mówiąc wprost, roboty przemysłowe zastąpią ludzi w pracy. Chiny dotychczas były znane z taniej siły roboczej, jednak dziś sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Producenci w delcie Rzeki Perłowej mają bardzo poważny niedobór pracowników, który szacowany jest nawet na 800 tysięcy osób.

 

Nowe fabryki będą wyposażone w roboty przemysłowe, co zmniejszy liczbę wymaganych pracowników aż o 90%. Projekt zakłada pełną automatyzację produkcji a pracownicy nadal będą przyjmowani lecz w znacznie mniejszych ilościach i będą to np. specjaliści od oprogramowania. Władze prowincji Guangdong zainwestują ponad 152 miliardy dolarów aby w ciągu trzech lat zastąpić pracowników fizycznych robotami.

 

 

Źródło: http://usa.chinadaily.com.cn/china/2015-05/03/content_20606585.htm

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj