Chiny planują trzy misje na Księżyc po odkryciu nowego minerału księżycowego, który może być przyszłym źródłem energii

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Wyścig kosmiczny między Chinami a USA przyspiesza po tym, jak Pekińska Narodowa Administracja Kosmiczna otrzymała zgodę na wystrzelenie trzech orbiterów na Księżyc w ciągu najbliższych 10 lat.

 

Decyzję podjęto dzień po tym, jak Chiny stały się trzecim krajem, który odkrył nowy minerał księżycowy, który nazwał Changesite-(Y). Chińska misja Chang'e 5 zwróciła próbki z Księżyca w 2020 roku, a naukowcy opisali go jako „minerał fosforanowy w kolumnowych kryształach” znaleziony w cząstkach księżycowych skał. Minerał zawiera hel-3, który w przyszłości może stać się źródłem energii.

 

Odkrycie może wywrzeć presję na Stany Zjednoczone, by wzmogły wysiłki po tym, jak ich misja księżycowa Artemis I została opóźniona po raz drugi. Wydobycie na Księżycu może być kolejnym źródłem napięć między krajami, ponieważ NASA bada również południowy biegun Księżyca, gdzie Chiny planują zbudować stację badawczą z Rosją.

 

Chiny ostatnio zintensyfikowały wysiłki w zakresie eksploracji kosmosu, budując stację kosmiczną, rozpoczynając serię misji zbierania próbek księżycowych i wysyłając łazik Zhurong na Marsa na początku tego roku, aby konkurować z NASA.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj