Chiny dokonały postępu w pracach nad fuzją jądrową. W reaktorze EAST rozgrzano plazmę do rekordowej temperatury

Kategorie: 

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Chiny są prawdopodobnie najbliżej kontrolowanej fuzji jądrowej ze wszystkich państw na świecie. Tamtejsi naukowcy bardzo aktywnie pracują nad sztucznym słońcem. Instytut Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei powiadomił właśnie o prawdziwym przełomie – w reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się rozgrzać plazmę do rekordowej temperatury.

 

Podczas eksperymentu, który trwał przez 4 miesiące, naukowcy zdołali utrzymać w polu magnetycznym plazmę o temperaturze ponad 100 milionów stopni Celsjusza. To jest aż 7 razy więcej od temperatury, panującej we wnętrzu Słońca. W ten sposób, chińscy naukowcy pobili swój własny rekord z 2016 roku, gdy plazma w reaktorze EAST została rozgrzana do 50 milionów stopni Celsjusza.

 

Chiny rywalizują na polu kontrolowanej fuzji jądrowej z innymi państwami i zdecydowanie wychodzą na prowadzenie. Uzyskanie tak wysokiej temperatury plazmy to wielki postęp w pracach nad sztucznym słońcem, które może zapewnić światu źródło nieograniczonej i taniej energii.

Oczywiście to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym celem jest podtrzymanie plazmy o temperaturze 100 milionów stopni Celsjusza przez prawie 17 minut. Jest to ogromne wyzwanie, biorąc pod uwagę, że w 2016 roku w reaktorze EAST udało się podtrzymać plazmę przez 102 sekundy.

 

Na kolejny przełom prawdopodobnie będziemy musieli poczekać kolejne kilka lat. Jednak widać ewidentnie, że Chiny mocno brną do przodu. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że tamtejsi naukowcy jako pierwsi zbudują funkcjonalne sztuczne słońce.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika tomek

to zrób

to zrób Wink

uwielbiam te wszystkie komentarze osób co mają rozwiazanie na wszystkie problemy, czemu nie pracujecie w CERNach czy innych MITach? Wink

Portret użytkownika dan

Takie projekty maja szanse

Takie projekty maja szanse jeszcze uratowac ta planete. Czysta energia i ogromne jej zrodlo to przepis na cala antyekologiczna gospodarke. Oby tylko lepkie lapy politykow i biznesmenow niezgasily tego projektu. 

Skomentuj