Chiny chcą zostać światowym liderem w badaniach nad falami grawitacyjnymi

Kategorie: 

Źródło: LIGO/Aurore Simonnet/Sonoma State University

Odkrycie fal grawitacyjnych sprawiło, że kolejne zespoły naukowe z różnych krajów chcą rozpocząć własne projekty badawcze. Chiny chcą wręcz zostać światowym liderem w tej dziedzinie.

 

Fale grawitacyjne zostały odkryte 14 września w zeszłym roku za sprawą dwóch laserowych detektorów z amerykańskiego naziemnego obserwatorium LIGO (Laserowe Obserwatorium Interferometryczne Fal Grawitacyjnych). Tymczasem Chińska Akademia Nauk przygotowuje aż trzy projekty. Jeden z nich otrzymał nazwę Taiji i zakłada wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity, który będzie zdolny do przechwytywania fal grawitacyjnych.

 

"Z przestrzeni kosmicznej możemy wykryć znacznie szersze spektrum, które będzie zawierać więcej danych naukowych. Następnie będziemy mogli zbadać dużą ilość czarnych dziur i fal grawitacyjnych, powstałych w momencie Wielkiego Wybuchu" - powiedział Hu Wenrui z Chińskiej Akademii Nauk.

 

Program Taiji może być realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach projeku eLISA. Chińczycy twierdzą, że przedsięwzięcie LIGO to jedynie preludium a badania w przestrzeni kosmicznej mają najważniejszy charakter. Dlatego według nich jest to szansa, aby Chiny stały się światowym liderem w tej kwestii.

 

Pozostałe dwa projekty będą dotyczyć odpowiednio naziemnych eksperymentów z falami grawitacyjnymi przy zastosowaniu gigantycznego radioteleskopu z prowincji Guizhou oraz badań nad pierwotnymi falami grawitacyjnymi. Ich szczegóły nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że wyniesienie satelity w ramach programu Taiji może nastąpić dopiero po 2030 roku.

 

 

Źródło: http://english.cntv.cn/2016/02/18/VIDEPSD7WVzvU0GtwFOfg7zm160218.shtml

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj