Chiński superkomputer najlepszy na świecie

Kategorie: 

Źródło: netlib.org
Według rankingu Top500, superkomputer Tianhe-2 zaprojektowany przez Krajowy Uniwersytet Technologii Obronnej w Changsha, którego nazwę można w języku polskim rozumieć jako "Droga Mleczna-2", zajął pierwsze miejsce w rankingu najpotężniejszych komputerów świata. Maszyna tym samym pokonała dwa amerykańskie superkomputery Titan i Seqouia.

 

Chiński superkomputer osiągnął wynik w benchmarku Linpack 33.86 petaflopsa, czyli jest w stanie wykonać ponad 33 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Maszyna potrzebuje jednak do działania 17,8 MW mocy. Dla porównania, drugi w rankingu superkomputer Titan jest w stanie pracować z prędkością 17.6 petaflopsa. Tianhe-2 składa się z 32 tysięcy procesorów Intel Xeon E5-2600 v2 i 48 tys. koprocesorów Intel Xeon Phi. Posiada system Kylin Linux oraz 3,12 miliona rdzeni obliczeniowych, które mają do dyspozycji 1 petabajt RAM.

 

Maszyna Tianhe-2 ma zostać w najbliższych miesiącach przetransportowana do Krajowego Centrum Superkomputerów w Guangzho a według oficjalnych wersji, zostanie wykorzystana do celów naukowych. W ramach ciekawostki warto dodać, że na miejscu 145. znalazł się polski superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie. Natomiast na pozycji 221. znalazł się superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Źródło: http://www.wired.com/wiredenterprise/2013/11/chinese-supercomputer-holds-onto-ranking-as-worlds-most-powerful-computer/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj