Chiński gigant internetowy Baidu oszukiwał w testach sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: hwanghsuhui/Creative Commons
W zeszłym miesiącu poinformowaliśmy, że firma Baidu opracowała sztuczną inteligencję, która rozpoznaje obrazy z rekordową dokładnością i tym samym pokonała korporacje Google oraz Microsoft. Okazało się jednak, że osiągnięcie to zostało dokonane w sposób nieuczciwy, za co firma musiała wystosować przeprosiny i otrzymała roczny zakaz testowania swojej sztucznej inteligencji na ImageNet.

 

Poziom błędów, jaki został popełniony przez oprogramowania należące do Google i Microsoft podczas identyfikowania i przydzielania obrazków do odpowiednich kategorii, wyniósł odpowiednio 6,66% i 4,94%. Korporacja Baidu miała pokonać swoich przeciwników osiągając wynik 4,58%, lecz administracja strony ImageNet nakryła chińskich naukowców na oszustwie.

 

Możliwość testowania swojej sztucznej inteligencji na obrazkach zawartych na wspomnianej stronie jest celowo ograniczona. Uczeni mogą wykonywać tylko dwa zestawy testów w ciągu tygodnia. Tymczasem firma Baidu założyła tam 30 kont a w ciągu sześciu miesięcy wykonała aż 200 testów. Dzięki temu chińscy naukowcy mogli "podkręcić" swój system, przez co rzekomo był lepszy w rozpoznawaniu i kategoryzowaniu obrazków.

 

Ren Wu, naukowiec z Baidu który pracował nad projektem, opublikował przeprosiny, w których nazwał zaistniałą sytuację "pomyłką". Korporacja Baidu została wykluczona ze strony ImageNet na okres 12 miesięcy i nie będzie mogła tam testować swojego oprogramowania. Tym samym sztuczna inteligencja, należąca do amerykańskiego koncernu Microsoft, wciąż jest uznawana za najlepszą.

 

 

Źródło: http://www.engadget.com/2015/06/03/baidu-imagenet-ai-supercomputer-test/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj