Chińska fabryka zastąpiła niemal wszystkich ludzi robotami - produkcja wzrosła o 250%

Kategorie: 

Źródło: RobotWorx

Liczne raporty naukowców ostrzegały nas przed robotyzacją. Przewidywały one, że w najbliższej przyszłości ludzie będą masowo tracić pracę na rzecz maszyn. Automatyzacja produkcji już nadchodzi, co najłatwiej można zauważyć w Chinach. Czy to samo spotka wkrótce mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej oraz Europę?

 

Pewna fabryka w mieście Dongguan, która skupia się na produkcji telefonów komórkowych i korzysta z zautomatyzowanej linii produkcyjnej, nie zatrudnia już ludzi. Obiekt potrafił zapewnić pracę 650 ludzkim pracownikom, lecz na dzień dzisiejszy, znaczna większość została zwolniona. Pozostało tam tylko 60 osób - reszta została zastąpiona robotami przemysłowymi.

 

Zatem ponad 90% pracowników opuściło tę fabrykę a jak zapowiada dyrektor generalny firmy Changying Precision Technology Company, Luo Weiqiang, liczba ludzkich pracowników ostatecznie spadnie do 20. Już dziś widać korzyści, związane z zatrudnianiem maszyn. Okazuje się, że produkcja w tej fabryce wzrosła aż o 250%, natomiast produkowany sprzęt posiada jeszcze wyższą jakość niż przedtem.

 

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego ostrzegają, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że roboty zastąpią ludzi na wielu stanowiskach, począwszy od murarzy, rzeźników, sprzedawców, kucharzy, zegarmistrzów, radiooperatorów i techników dentystycznych po analityków finansowych, sekretarek, księgowych czy konsultantów. Lista jest tak naprawdę bardzo długa i już dziś należy przygotować się na to, że w przyszłości zaczną pojawiać się poważne problemy w znalezieniu pracy. Roboty i sztuczna inteligencja okażą się lepsze, wydajniejsze i tańsze w utrzymaniu, więc co bedzie stało na przeszkodzie aby stopniowo zwalniać "niepotrzebnych" ludzi?

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Jonathan Bratwurst

Oto dowód na słuszność teorii

Oto dowód na słuszność teorii Darwina. Białko wyewoluowało do kresu swoich możliwości i wytworzyło krzem, który zajmie jego miejsce. Posiadacze przemysłowi, establishment, setna procenta która ma wszystko na tej planecie wykończy pozostałą populację, dbając o planetę, wtedy zaś ich miejsce zajmą formy życia oparte o krzem. Sprawniejsze, szybsze i inteligentniejsze od swoich twórców. Mam nadzieję, że chociaż pier...lną nam jakiś gustowny pomniczek.

Portret użytkownika gargoyle

W artykule jest błąd, wśród

W artykule jest błąd, wśród lity zawodów wymienianych w źródłowym artykule nie ma dentysty jest natomiast technik dentystyczny, a to zgoła jednak inny zawód obejmujący inne zadania (m.in. wykonywanie protez) i dlatego też może zostać zautomatyzowany.

Portret użytkownika Chaos-AD

Zatrudniają maszyny ? Ciekawe

Zatrudniają maszyny ? Ciekawe ile im płacą... Na razie eksportowane towary znajdą nabywców w europie, USA itd, ale kto kupi te produkty, jak nikt nie będzie miał pracy ? Dochód podstawowy nie załatwi sprawy, bo to właściciele tych fabryk, będą go finansować z podatkow, a nie dadzą więcej niż niezbędne minimum. Ludzi nie będzie stać na te produkty i sami zbankrutują.

Portret użytkownika naukowiec ze Śródziemia

Za co bezrobotni będą

Za co bezrobotni będą nabywali wspaniałe produkty zrobotyzowanych fabryk? Tego "naukowcy" już nie napisali? Rynek zawsze znajdzie równowagę, jeśli zwolennicy regulacji nie będą się wpie...ać, a rynek usług świadczonych przez ludzi jest w zasadzie nieograniczony (no, ograniczony wyobraźnią). Strachy na lachy.

Skomentuj