Chińska armia jako jedyna na świecie posiada karabiny laserowe

Kategorie: 

Karabin laserowy PY132A - źródło: China Daily

Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie, ale Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza już w najbliższej przyszłości będzie korzystać z potężnych karabinów laserowych. Broń została zaprezentowana w trakcie targów Chinese Police Expo, które miały miejsce w grudniu zeszłego roku.

 

Przedstawione karabiny PY132A, WJG-2002 i BBQ-905 działają dokładnie tak samo co izraelska tarcza antyrakietowa "Żelazny Promień", rozwijana przez koncern Boeing mobilna broń laserowa czy system HELLADS, który znajdzie się kiedyś na wyposażeniu amerykańskich dronów bojowych. Posiadają takie same zastosowanie co działa laserowe, umieszczane na pokładzie okrętu USS Ponce i na pojazdach lądowych.

Karabin laserowy BBQ-905 - źródło: China Daily

Dzięki tej broni, chińscy żołnierze mogą przede wszystkim niszczyć bezzałogowce należące do wrogiej armii lub terrorystów i inne pojazdy oraz likwidować kamery i czujniki. Karabiny laserowe posiadają wiele zastosowań, a Chińczycy zapewniają, że urządzenia te nigdy nie zostaną wykorzystane przeciwko człowiekowi. W takiej sytuacji wspomniana broń może doprowadzić do rozległych poparzeń oraz trwale uszkodzić wzrok.

Karabin laserowy WJG-2002 - źródło: China Daily

Chińskie siły specjalne prawdopodobnie już korzystają z tej technologii. Wiemy jednak, że Chiny chcą eksportować swoje karabiny laserowe do służb bezpieczeństwa i oddziałów antyterrorystycznych obcych państw. Stany Zjednoczone mają zatem poważne powody do obaw.

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/chinese-soldiers-have-laser-guns

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika csnrdi

"LASGUN CAN KILL!" ~Imperial

"LASGUN CAN KILL!" ~Imperial Infantryman's Uplifting Primer (Warhammer 40k)
pancerze wspomagane, egzoszkielety, plazma, broń termiczna czy soniczna tyle kombinacj aby zabić drugiego człowieka, staramy sie od lat unicestwiać życie masowo i niezawodnie, kiedyś wyjdzie nam to >za< dobrze i szympansy przejmą Ziemię Głupek

Portret użytkownika irek

tak trochę po kolei: 1) Drony

tak trochę po kolei:
1) Drony wykonują robotę samolotów, tylko bez angażowania czynnika ludzkiego i znacznie taniej. 
2) drona znacznie łatwiej zestrzelić kamieniem z procy niz laserem
3) wykonanie karabinu laserowego to mały problem. W zasadzie każdy może sobie kupić i zrobić w domu karabin laserowy. Problemem jest, o którym ani słowa w artykule, w jaki sposób skuteczeni zasilać taki laser. Skuteczny laser wymaga generatora wielkości ciężarówki - a takie rzeczy trudno nosi się na plecach.
4) W artykule wymieniono zastosowanie karabinów laserowych: oślepianie detektorów i uszkadzanie sprzętu. - identyczną robotę zrobi np karabin snajperski (0,5 cala BMG)
5) Na podsumowanie: dlaczego nie używa sie "magicznych" i egzotycznych broni: ponieważ są zawodne,lub trudne do wykonania, lub trudne do obsługi, lub zbyt drogie w produkcji lub użytkowaniu. Jak cena spadnie egzotyka wejdzie do użytku. 

Skomentuj