Chińscy naukowcy zidentyfikowali najbardziej radioaktywny owoc

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chińscy naukowcy odkryli owoc, który zawiera radioaktywny izotop pierwiastka potasu-40, który jest największym naturalnym źródłem promieniowania jonizującego.

Niezwykłe badania przeprowadzili uczeni z Pekińskiego Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki. Odkryli oni, że banany są najbardziej radioaktywnymi owocami na świecie. 

 

Jednocześnie naukowcy zauważają, że wszelkie rozmowy o zagrożeniu promieniowaniem bananów nie mają podstaw naukowych, ponieważ zawartość w nich izotopów jest mikroskopijna w porównaniu z dawką promieniowania, która może spowodować poważne konsekwencje - na przykład raka . 

Ilość promieniowania otrzymywanego w zjedzonych bananach jest znikoma. Dawka promieniowania z jednego banana wynosi 0,0778 mikrosiwertów. Dla porównania: jedna tomografia komputerowa klatki piersiowej odpowiada zjedzeniu 70 tysięcy bananów. Osoba, która zje 35 milionów bananów, otrzyma śmiertelną dawkę promieniowania.

 

Eksperci przypominają też, że promieniowanie otacza ludzi na całym świecie. Urządzenia elektroniczne i domowe, takie jak telefony komórkowe, komputery, telewizory, kuchenki mikrofalowe, latarki i inne urządzenia generują promieniowanie niejonizujące. Ten rodzaj promieniowania ma bardzo niską energię i jest praktycznie nieszkodliwy dla organizmu człowieka, więc nie trzeba się tym martwić.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj