Chińscy naukowcy twierdzą, że życie w chłodzie zapewnia długowieczność

Image

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Instytutu Zaawansowanych Technologii w Shenzhen przy Chińskiej Akademii Nauk wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Wenzhou, Uniwersytetu Liaocheng i Uniwersytetu Aberdeen przeprowadzili eksperyment pokazujący, jak temperatura ciała wpływa na długość życia gryzoni. Jego wyniki były zaskakujące.

 

Wcześniej naukowcy zakładali, że zwierzęta z wysokim tempem metabolizmu mają zwykle krótszą długość życia niż te z wolnym metabolizmem. W tym badaniu naukowcy wystawili chomiki na działanie wysokich temperatur, około 32,5 stopnia Celsjusza, i odkryli, że metabolizm zmniejszał się wraz ze wzrostem temperatury ciała.

 

Odkryli również, że długość życia chomików żyjących w wysokich temperaturach została skrócona o 41% w przypadku samców i 28% w przypadku samic, w porównaniu z tymi, które żyją w temperaturze około 21 stopni Celsjusza, zgodnie z badaniem opublikowanym niedawno w czasopiśmie Nature Metabolism.

 

Następnie naukowcy wykorzystali małe wentylatory do nadmuchu powietrza wokół gryzoni wystawionych na działanie wysokich temperatur. Nie wpłynęło to na tempo metabolizmu, ale obniżyło temperaturę ciała. Przy niższej temperaturze ciała, żywotność gryzoni powróciła do poziomu tych żyjących w temperaturze 21 stopni Celsjusza.

 

Naukowcy stawiają hipotezę, że temperatura ciała jest znacznie ważniejszym czynnikiem długości życia niż tempo metabolizmu. Dlatego możemy żyć chłodno i umrzeć doczekując starości.

Ocena:

A "po wyrwaniu szóstej nogi - pchła ogłuchła". Hibernacja - ma wspaniałą przyszłość (w długich podróżach kosmicznych), choć Inuici - nie żyją rewelacyjnie długo (białe niedźwiedzie oraz pingwiny - też). Badania, prowadzone były pod kątem - zniechęcania do ocieplenia klimatu i jakaś premia (chyba) była?

0
0