Chińscy naukowcy stworzyli robota, który potrafi oskarżać ludzi o przestępstwa

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Chinach powstała zaawansowana maszyna, która korzystając ze sztucznej inteligencji może oskarżać ludzi o różne przestępstwa. Robo-prokurator potrafi wnieść oskarżenie z ponad 97% dokładnością na podstawie opisu sprawy.

 

 

Nowa technologia powstała i została przetestowana przez Shanghai Pudong People's Procuratorate. Jest to największa prokuratura okręgowa w Chinach. Twórcy uważają, że opracowany przez nich system może do pewnego stopnia zastąpić prokuratorów w procesie podejmowania decyzji i zmniejszyć obciążenie ludzkich pracowników, pozwalając im skupić się na trudniejszych zadaniach.

 

Sztuczna inteligencja, którą stworzył zespół profesora Shi Yong, dyrektora laboratorium do zarządzania big data przy Chińskiej Akademii Nauk, została przeszkolona na podstawie zestawu danych, dotyczących ponad 17 tys. przypadków przestępstw w latach 2015-2020. System potrafi zidentyfikować i wnieść oskarżenie w przypadku ośmiu najczęstszych przestępstw popełnianych w Szanghaju, takich jak działalność hazardowa, kradzież, oszustwa czy umyślne spowodowanie obrażeń.

Zrobotyzowany prokurator mógłby dla każdej sprawy wnosić oskarżenie na podstawie 1000 cech uzyskanych z wygenerowanego przez człowieka tekstu opisu sprawy, a następnie ocenić dowody. Twórcy podkreślają jednak, że ich technologia może jeszcze być ulepszana, aby rozpoznawać mniej powszechne przestępstwa i wnosić wielokrotne oskarżenia przeciwko jednemu podejrzanemu.

 

Dokładność na poziomie 97% to z technologicznego punktu widzenia bardzo dobry rezultat. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko popełnienia błędu. Nie wiadomo, kto ponosiłby odpowiedzialność za błędy popełniane przez sztuczną inteligencję.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj