Chińczycy pracują nad superkomputerem o mocy obliczeniowej jednego eksaflopsa

Kategorie: 

Superkomputer Sunway TaihuLight - źródło: Jack Dongarra/Top500

Chińczycy zdecydowanie górują jeśli chodzi o budowanie potężnych superkomputerów. W 2016 roku zaprezentowano nową maszynę Sunway TaihuLight, który jest obecnie najszybszym komputerem na świecie. Najnowsze informacje zaskakują, gdyż okazuje się, że Chiny jeszcze w tym roku ukończą prace nad kolejnym, jeszcze lepszym superkomputerem.

 

Sunway TaihuLight to komputer, który tym razem powstał wyłącznie dzięki chińskiej technologii i osiągnął wynik w benchmarku Linpack 93 petaflopsa. Mówi się, że jego teoretyczna moc obliczeniowa wynosi nawet 125 PFLOPS. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę tą oficjalną liczbę, Sunway TaihuLight wciąż pozostaje trzy razy lepszy od drugiego najpotężniejszego superkomputera Tianhe-2.

 

Tymczasem Zhang Ting z Narodowego Centrum Superkomputerowego w Tianjin zapowiedział, że prototyp kolejnej superszybkiej maszyny powstanie do końca grudnia, czyli o rok wcześniej niż planowano. Urządzenie będzie gotowe do użytku w 2020 roku. Zgodnie z założeniami, będzie wykonywać 1 trylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Mówimy zatem o maszynie, której moc obliczeniowa będzie już liczona nie w petaflopsach, a w eksaflopsach.

 

W 2015 roku Stany Zjednoczone powołały Narodową Inicjatywę ds. Informatyki Strategicznej (NSCI), która zajmuje się budową superkomputera o podobnej mocy obliczeniowej. Jednak na wyniki pracy będziemy musieli poczekać jeszcze lata. Podobny projekt rozpoczęła francuska agencja GENCI. Wszystko wskazuje na to, że Chiny jak zwykle wyprzedzą swoich konkurentów.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Józef Maryn

Nie "eksaflopsa", tylko

Nie "eksaflopsa", tylko eksaflopa. "s" to niepotrzebny dodatek od liczby mnogiej w  j. angielskim.

NIe idziemy do "McDonaldsa", tylko do McDonalda (albo Restauracji pod Złotymi Łukami - jak kto woli ;-)) , itd.

Skomentuj