Chińczycy pokazali prototyp domowego robota humanoidalnego

Kategorie: 

Źródło: UBTECH Robotics

Chińska firma UBTECH Robotics zaprezentowała humanoidalnego robota Walker X. Potrafi on omijać przeszkody, podnosić przedmioty i komunikować się z ludźmi za pomocą głosu, a także wskaźników świetlnych. Czy to nowy trend po zrobotyzowanych odkurzaczach?

Roboty humanoidalne są pozycjonowane przez ich twórców jako urządzenia, które w przyszłości będą koegzystować z ludźmi, pomagając im w życiu codziennym, a także zastępujących ludzkich specjalistów w niebezpiecznych warunkach. 

 

Zasadniczo można je podzielić na dwie klasy: roboty pełnowymiarowe, wielkości człowieka, takie jak Atlas i Digit, oraz małe o znacznie niższym wzroście, takie jak NAO firmy Softbank i Alpha firmy UBTECH Robotics. Oprócz bardzo małej komercyjnej Alpha, inżynierowie tej firmy od kilku lat opracowują średniej wielkości robota Walker, a teraz zaprezentowali jego nową wersję Walker X.

 

Firma nie ujawnia dokładnych rozmiarów prototypu, ale wiadomo, że wzrost poprzedniej wersji wynosił 140 centymetrów, a nowa, sądząc po filmie, jest taka sama jak u kilkuletniego dziecka i siedzący dorosły. Walker X został zaprojektowany zgodnie z ludzkim ciałem, z ramionami, nogami i głową napędzanymi przez 41 serwomotorów. Ręce również są ludzkie i składają się z pięciu palców. Robot może je ściskać, chwytać przedmioty, a nawet wykonywać czynności, które są dla robotów dość trudne, np. odkręcać zakrętkę od butelki. Maksymalna waga przedmiotów, które robot może trzymać w dłoniach to 2,7 kg.

 

Robot może komunikować się z ludźmi na dwa sposoby. Po pierwsze, posiada system rozpoznawania i syntezy mowy do komunikacji głosowej. Po drugie, w głowie na wysokości oczu montowany jest duży ekran imitujący mimikę oczu – w sumie robot posiada 28 rodzajów emocji. Na obudowie znajdują się wskaźniki świetlne, które aktywują się podczas określonych interakcji.

 

Walker X jest w stanie autonomicznie nawigować w znanych i nowych miejscach, wykorzystując standardowy algorytm do tego zadania jednoczesnej lokalizacji i mapowania. Do nawigacji robot wykorzystuje kamery głębokości umieszczone w głowie, klatce piersiowej i brzuchu. Z ich pomocą robot może wykrywać przeszkody i omijać je, a także oddalać się od ludzi i innych poruszających się obiektów, gdy znajdą się zbyt blisko. Maksymalna prędkość chodzenia to trzy kilometry na godzinę.

 

Twórcy pokazali na filmie kilka funkcji robota. Na przykład to, że potrafi wchodzić po schodach i poruszać się po pochyłościach. W tym przypadku robot wie, jak dostosować się, jeśli kąt nachylenia zmienia się w czasie rzeczywistym. Firma pokazała również, w jaki sposób robot balansuje i utrzymuje się na nogach po pchnięciu.

 

Domowe roboty humanoidalne nie zawsze dokładnie powtarzają strukturę ludzkiego ciała, a ponadto nie zawsze chodzą po podłodze, niekiedy po prostu po niej jeżdzą. Może się jednak okazać, że już czas na humanoidalne maszyny pomagające w ludzkich domach.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Andrzej Muras

No to proponuję zadanie

No to proponuję zadanie testowe dla robota: Niech posługując się nożem obierze ziemniaki. Zbudowanie robota który sobie z tym poradzi (i to w takim samym czasie jak człowiek), to dopiero będzie sukces.

Skomentuj