Chemicy odkryli nowy rodzaj wiązania chemicznego

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Uczeni twierdzą, że udało się potwierdzić istnienie nowego rodzaju wiązania chemicznego, które po raz pierwszy postulowano około 30 lat temu. Dotychczas nie udało się uzyskać żadnych dowodów ale ostatnie eksperymenty mogą potwierdzać przypuszczenia.

 

Niektórzy chemicy już w latach 80' rozważali istnienie wiązania chemicznego, które powinno występować pomiędzy dwoma ciężkimi atomami z lekkim atomem wodoru pośrodku. Uczeni nazywają je wiązaniem wibracyjnym, które powoduje wzrost energii potencjalnej układu a tzw. wibracyjna energia punktu zerowego stabilizuje go.

 

Przeprowadzone eksperymenty wskazują, że omawiane wiązanie rzeczywiście istnieje. Odkryto go w układzie brom-wodór-brom - zespół uczonych zastąpił elektrony wodoru tzw. mionami. Te egzotyczne cząsteczki tworzyły wiązanie wibracyjne z atomami bromu.

 

Badacze wykorzystali w tym przypadku kwantowe techniki chemiczne, które pozwoliły obliczyć wibracyjną energię punktu zerowego układu. Co więcej, poprzednie badania laboratoryjne wykazały, że układ brom-mion-brom może rzeczywiście istnieć i nie jest jedynie teoretycznym układem.

 

 

Źródło: Royal Society of Chemistry

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj