CERN będzie testować zupełnie nowy, miniaturowy akcelerator cząstek

Kategorie: 

Źródło: SLAC
Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że akceleratory cząstek, takie jak LHC czy VLHC, muszą być większe aby były potężniejsze. Jednak w zeszłym roku pojawiła się informacja, że naukowcy opracowali miniakcelerator który łamie tę zasadę. Co więcej, Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN ma zamiar przetestować nową technologię.

 

W ramach eksperymentu Advanced Wakefield Experiment (AWAKE), uczeni będą testować miniaturowy akcelerator, który być może zastąpi kiedyś Wielki Akcelerator Hadronów. Elementy LHC znajdują się w tunelu o długości 27 kilometrów. Bardzo Wielki Zderzacz Hadronów (VLHC), który znajduje się obecnie w fazie projektowania, ma być 4 razy większy. Tymczasem technologia opracowana w SLAC National Accelerator Laboratory w Kalifornii posiada długość 30 centymetrów. Różnica jest zatem wyraźna.

 

Tak znacznej miniaturyzacji udało się dokonać dzięki zastosowaniu nowej metody rozpędzania cząstek. Jest ona określana mianem "plasma wakefield acceleration". Naładowane cząstki przyspieszane są dzięki fali elektronowej, którą tworzy się krótkimi laserowymi impulsami światła lub przy pomocy impulsu elektronowego.

Akceleratory plazmowe zostały po raz pierwszy opisane w 1979 roku przez Toshiki Tajima i profesora John M. Dawsona z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Pierwsza eksperymentalna demonstracja odbyła się w 1988 roku w amerykańskiej placówce badawczo-rozwojowej Argonne National Laboratory.

CERN po raz pierwszy będzie testować tego typu technologię. Eksperyment AWAKE z miniaturowym akceleratorem cząstek, skonstruowanym w SLAC National Accelerator Laboratory, ma odbyć się w przeciągu trzech lat. W 2018 roku Wielki Zderzacz Hadronów zostanie wyłączony a CERN rozpocznie jego modernizację, która potrwa 2 lata.

 

Dzięki niewielkim akceleratorom można będzie zaoszczędzić nawet miliardy dolarów. Będą one mniejsze i zmieszczą się dosłownie wszędzie a jednocześnie mogą być znacznie potężniejsze. Wielki Zderzacz Hadronów przejdzie przez modernizację ale w 2030 roku zakończy swoją pracę, więc naukowcy muszą znaleźć urządzenie które je zastąpi.

 

 

Źródło: http://www.nature.com/news/cern-prepares-to-test-revolutionary-mini-accelerator-1.18519

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj