Burze słoneczne są przyczyną wielu dodatkowych zgonów rocznie

Kategorie: 

Źródło: NASA

The New Scientist donosi, że burze słoneczne, które oddziałują z polem magnetycznym Ziemi, mogą rocznie spowodować nawet 5500 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w samym USA.

Słońce przechodzi przez cykle wysokiej i niskiej aktywności, które powtarzają się mniej więcej co 11 lat. W okresach wysokiej aktywności wyrzuca naładowane cząstki i namagnesowaną plazmę, które mogą wpływać na pole magnetyczne Ziemi. Te tak zwane burze słoneczne mogą zakłócać nasze sieci energetyczne i wyłączać satelity na orbicie Ziemi. Kilka badań wskazuje również, że burze zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zmiany w zachowaniu Słońca są w stanie wpływać na zdrowie człowieka, a zwłaszcza jego układ krążenia.

 

Do podobnych wniosków doszli też jakiś czas temu Rosjanie podczas eksperymentu MARS 500 gdzie kilku ochotników badano regularnie i można było znaleźć korelację między aktywnością słoneczną a wynikami. W tym przypadku szczególnie warte uwagi jest stwierdzenie, że w istotny sposób zmienia się prędkość przepływu krwi. Zaobserwowano to zwłaszcza w naczyniach włosowatych, ponieważ uczestnicy eksperymentu mieli badanie dłonie za pomocą specjalnego urządzenia.

 

Według Tigrana Poghosyana, w okresie aktywności słonecznej i aktywności geomagnetycznej ludzie częściej zapadają na choroby serca. Lekarz powiedział, że okres ten może być trudny dla niektórych i często trzeba stosować jakąś medycynę prewencyjną, bo stan zdrowia osób wrażliwych na aktywność słoneczną może się szybko pogarszać

 

Pogosyan powiedział również, że aktywność słoneczna wpływa niemal na każdego.  Może być wyrażona w różny sposób, na przykład w formie depresji, niechęci do otoczenia czy potrzeby snu.  Doświadczenie pokazuje, że w tym czasie wzrasta też liczba nagłych zgonów.

 

Lekarz zauważył również interesujący fakt, że osoby urodzone w okresie minimum aktywności słonecznej, są bardziej wrażliwe na te zmiany.  Są to ludzie, którzy urodzili się w latach 1953, 1963, 1964, 1965, 1974, 1975, 1985, 1986, 1995, 1996, 2001 i 2002.  W opinii lekarza istnieje także czynnik genetyczny. Według niego Ormianie są najbardziej wrażliwi na rozbłyski słoneczne.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj