Budowa mózgu decyduje o chronotypie człowieka, twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Prawdopodobnie każdy z nas zetknął się już z ludźmi, którzy funkcjonują inaczej niż my sami. Chodzi o preferowaną przez daną osobę porę dnia. "Nocne Marki" wolą pracować, uczyć się i ogólnie "żyć" w nocy, mając jednak problemy z wczesnym wstawaniem. Inaczej zaś jest w przypadku tzw. rannych ptaszków.

 

Chronotypy możemy podzielić na dwa rodzaje. W przypadku osób, które idą spać wcześniej i wstają rano, ich chronotyp jest poranny, natomiast "nocne Marki" mają wieczorny. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Aachen postanowili to sprawdzić przeprowadzając badanie na 60 osobach, których chronotyp jest różny. Wyniki badań wykazały iż osoby które chodzą spać późno mają zmniejszoną integralność części mózgu, która składa się głównie z wypustek neuronów przyśpieszających przekazywanie impulsów nerwowych.

 

Naukowcy uzyskali w trakcie badania dowody na fizyczne różnice w budowie mózgu u osób o różnym chronotypie. Nie oznacza to jednak iż nie można zmienić swoich przyzwyczajeń. Z innych badań przeprowadzonych w sierpniu wynika, że osoby które zaczną zmieniać swoje nawyki i będą między innymi częściej przebywać na słońcu, mogą zmienić swój chronotyp z wieczornego na poranny. Jest to oczywiście możliwe również w drugą stronę - z porannego na wieczorny. Jednak nie od dziś wiadomo jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma światło słoneczne.
 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkomedycyna.pl

 

 

Źródło: http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/skowronek-czy-sowa-mozg-decyduje-o-chronotypie-czlowieka

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj