Brytyjska policja "zatrudniła" do pomocy sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Siły policyjne w Wielkiej Brytanii korzystają z zaawansowanych algorytmów, które pomagają ustalić, które sprawy kryminalne są możliwe do rozwiązania. Okazuje się jednak, że policja nie chce prowadzić śledztwa w ponad połowie przypadków.

 

Policja w hrabstwie Kent polega na programie komputerowym EBIT (Evidence Based Investigation Tool), który analizuje dane i przewiduje, czy daną sprawę można w ogóle rozwiązać. Algorytmy stosowane są w przypadku bójek i zakłóceń porządku publicznego, ale nie wyklucza się, że EBIT zostanie w przyszłości wykorzystany także do innych, poważniejszych przestępstw.

 

Służby policyjne w Kent otrzymują znacznie więcej zgłoszeń o popełnionych przestępstwach niż kiedyś. Dlatego postanowiono „zatrudnić” program komputerowy, który ocenia sprawę pod kątem możliwości jej rozwiązania.

Po 12 miesiącach użytkowania, algorytmy wyraźnie rozleniwiły funkcjonariuszy. Wcześniej, gdy o kontynuowaniu śledztwa decydował człowiek, policja w Kent zajmowała się około 75% otrzymanych zgłoszeń. Jednak gdy pojawił się program EBIT, policjanci prowadzili śledztwa już tylko w przypadku 40% spraw.

 

Co więcej, Metropolitalna Służba Policyjna zdaje się popierać zastosowanie algorytmów. Ben Linton uważa, że jeśli czegoś nie da się rozwiązać, na co wskazuje program komputerowy, to warto skupić się na innych śledztwach. Niestety brytyjska policja nie bierze pod uwagę tego, że algorytmy nie zawsze mają rację i nie mogą służyć za szklaną kulę. W tym przypadku, wykorzystanie algorytmu wydaje się być fatalnym pomysłem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj