Brytyjscy naukowcy odkryli, że ptaki stają się coraz bardziej do siebie podobne

Image

Źródło: Pixabay.com

Ptaki w szybkim tempie tracą różnorodność morfologiczną. Artykuł na ten temat został opublikowany w Current Biology.

 

Zmiana klimatu często prowadziła do wyginięcia gatunków. Ponadto bioróżnorodność cierpi z powodu niszczenia ekosystemów, nadmiernych polowań i innej działalności człowieka.

 

Ornitolodzy z University of Sheffield badali różnorodność morfologiczną ptaków, na przykład stopień, w jakim dzioby różnią się między gatunkami lub różnice w budowie nóg. Okazało się, że ta różnorodność szybko się zmniejsza. Początkowo naukowcy sugerowali, że było to spowodowane wyginięciem gatunków - nosicieli niezwykłych cech. Jednak dalsza analiza wykazała, że ​​różnorodność morfologiczna zmniejsza się nawet szybciej niż wymieranie gatunków.

 

Szczególnie zagrożone są ptaki o „ekstremalnych” cechach, takie jak olbrzymie strusie czy kolibry. Naukowcy zidentyfikowali też szczególnie niebezpieczne rejony, w których ptaki coraz bardziej się do siebie upodabniają: góry i przedgórza Himalajów, lasy Wietnamu i Kambodży.

 

Autorzy mają nadzieję, że ich praca zwróci uwagę na problem i pomoże w podjęciu działań na rzecz zachowania unikalnych organizmów Ziemi.

Ocena: