Brak snu ma bardzo negatywny wpływ na człowieka

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Na początku tego miesiąca doszło do poważnego wypadku w Nowym Jorku. Pociąg wykoleił się jadąc z prękością około 130 kilometrów na godzinę. Według najnowszych doniesień, maszynista William Rockefeller był zmęczony ze względu na brak snu.

 

Naukowcy twierdzą, że sen ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka i jego normalnego funkcjonowania. Oznacza to więc, że katastrofa w Nowym Jorku wcale nie musiała się wydarzyć - podobnie jest z wieloma wypadkami samochodowymi. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia i kieruje się zdaniem "Nie spałem - nie prowadzę". Niestety jednak nie wszyscy biorą sobie to do serca.

 

Według ekspertów, brak snu zaburza proces oceny sytuacji, spowalnia czas reakcji oraz zwiększa prawdopodobieństwo "odpłynięcia" podczas wykonywania monotonnych zadań. Neurolog Michael Howell z Uniwersytetu Minnesoty powiedział, że brak snu powoduje iż mózg "cofa się do poziomu nastolatka". Człowiek bierze wtedy pod uwagę tylko gaz i hamulec.

 

Chroniczny brak snu może powodować u człowieka otyłość, cukrzycę czy choroby serca, natomiast długotrwały jego niedobór prowadzi do demencji i śmierci. Badania wykazują, że wyczerpani ludzie gorzej wypadają w testach pamięci i mają więcej problemów z nauką. Jednak jeśli chodzi o wypadki samochodowe, brak wystarczającej ilości snu utrudnia funkcjonowanie płatów czołowych, odpowiedzialnych za podejmowanie prawidłowych decyzji czy skupianie swojej uwagi.

 

Podczas snu, komórki mózgowe automatycznie oczyszczają się z wszelkich toksyn. Proces oczyszczania jest nawet 10 razy bardziej aktywny podczas snu. Natomiast według przeprowadzonych badań, w przedniej części mózgu osób przemęczonych zmniejsza się przepływ krwi a fale mózgowe poruszają się tam wolniej. Powoduje to zagrożenie dla zdolności reagowania oraz dochodzi do tendencji robienia rzeczy, których człowiek nie powinien robić.

 

 

Źródło: http://news.discovery.com/human/health/lack-of-sleep-what-it-does-to-your-brain-131205.htm

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj