Boeing wykonał pierwszy na świecie lot z użyciem biopaliwa

Kategorie: 

Samolot Boeing 737-300 - foto: Łukasz Golowanow/Konflikty.pl
W ramach walki z emisją dwutlenku węgla, koncern lotniczy Boeing wykonał kilka dni temu pierwsze loty testowe z użyciem przyjaznego dla środowiska biopaliwa. Paliwo to powstało z oleju roślinnego, zużytego oleju spożywczego oraz z odpadów tłuszczów zwierzęcych.

 

Do pierwszych testów wykorzystano samolot ecoDemonstrator 787. We wtorek, lewy silnik tej maszyny był napędzany przez mieszaninę zwykłego paliwa (85%) ze wspomnianym biopaliwem (15%), natomiast dzień później, mieszanina o podobnych proporcjach napędzała już dwa silniki. Przeprowadzone testy zakończyły się powodzeniem - samolot funkcjonował dokładnie tak samo jak przy użyciu tradycyjnego paliwa lotniczego.

 

Ekologiczne paliwo, według szacunków, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery od 50% do nawet 90%. Biopaliwo lotnicze może stać się w przyszłości bardziej dostępne a nawet porównywalne cenowo wobec stosowanego obecnie paliwa.

 

 

Źródło: http://www.bizjournals.com/seattle/blog/techflash/2014/12/eco-friendly-planes-are-coming-boeing-powers-jet.html?page=all

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj