Błąd autonomicznej Tesli Model S doprowadził do śmierci kierowcy

Kategorie: 

Źródło: Flickr/David van der Mark/CC BY-SA 2.0
Autonomiczne samochody powstają między innymi po to aby radykalnie ograniczyć liczbę wypadków na jezdni. Elon Musk, założyciel firmy Tesla Motors opowiedział nawet o swojej wizji przyszłości, w której człowiek wręcz nie będzie mógł prowadzić samochodów ponieważ będzie stanowiło to zagrożenie dla życia ludzi. Tymczasem samojeżdżąca Tesla Model S miała poważny wypadek a przez błąd "inteligentnego samochodu" zginął pierwszy człowiek.

 

Tragiczny incydent miał miejsce 7 maja w mieście Williston w stanie Floryda i pokazuje, że czasem nawet systemy które postrzegamy jako inteligentne potrafią zawieść. Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powołując się na wstępne raporty ogłosiła, że wypadek miał miejsce podczas gdy ciężarówka z naczepą wykonywała zakręt w lewo a pojazd Tesla Model S, który akurat w tym momencie poruszał się samodzielnie, z jakiegoś powodu nie uruchomił hamulców.

Źródło: Florida Highway Patrol

Joshua Brown jest pierwszym człowiekiem który zginął podczas autonomicznej jazdy. Był weteranem marynarki wojennej USA i spędzał sporo czasu na jezdni testując możliwości autopilota. Pojazd niejednokrotnie potrafił odpowiednio zachować się w danych sytuacjach uruchamiając hamulce, wyprzedzając lub omijając przeszkody. Niestety tym razem było inaczej.

Firma Tesla Motors powiadomiła, że ani kierowca ani autopilot nie dostrzegł białej naczepy ciężarówki w tle jasno oświetlonego nieba. Z kolei według kierowcy ciężarówki, Tesla Model S jechał bardzo szybko a Joshua Brown nie skupiał się na jezdni bo oglądał film. Policja zresztą potwierdziła, że w pojeździe znajdował się przenośny odtwarzacz DVD. Śledztwo dopiero wykaże co było prawdziwą przyczyną śmiertelnego wypadku, który wywarł negatywny wpływ na postrzegane przez ludzi bezpieczeństwo autonomicznych samochodów.

 

 

Źródła:

http://www.nytimes.com/2016/07/01/business/self-driving-tesla-fatal-crash-investigation.html?_r=0

https://www.theguardian.com/technology/2016/jul/01/tesla-driver-killed-autopilot-self-driving-car-harry-potter

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj