Biolodzy ustalili, jakie szkody wyrządzają fajerwerki naturze

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy z Curtin University w Australii odkryli, że nawet krótkie wybuchy fajerwerków mają długotrwały negatywny wpływ na dziką przyrodę. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Pacific Conservation Biology.

 

Autorzy artykułu przeanalizowali wpływ na środowisko obchodów Diwali w Indiach, obchodów Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych i innych wydarzeń w niektórych częściach Europy. Zazwyczaj święta, w które zwyczajowo odpala się fajerwerki, zbiegają się z okresami migracji lub reprodukcji dzikich zwierząt. W konsekwencji eksplozje mają negatywny wpływ na populację i to w dłuższej perspektywie.

 

Fajerwerki zanieczyszczają również glebę, wodę i powietrze, co ma wpływ zarówno na zdrowie ludzi, jak i zwierząt. Jak się okazuje fajerwerki na hiszpańskich festiwalach wpływają na sukces lęgowy wróbli domowych, w Kalifornii doprowadziły do ​​zmniejszenia kolonii antarktycznych kormoranów błękitnookich, a w Chile do dziwnych zachowań lwów morskich południowych podczas lęgów w tych porach roku.

 

Zdaniem australijskich ekspertów fajerwerki należy zastąpić czystszymi pokazami z użyciem dronów i światła laserowego, aby uniknąć wysoce destrukcyjnego wpływu na dziką przyrodę, zwierzęta domowe i ogólnie na środowisko.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj