Biodrukarka 3D wydrukowała pierwszy organ w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: 3D Bioprinting Solutions

Firma 3D Bioprinting Solutions dostarczyła niedawno swoją biodrukarkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest to specjalna drukarka 3D, którą dostosowano do pracy w warunkach mikrograwitacji. Podczas najnowszych eksperymentów, urządzenie z powodzeniem wydrukowało pierwszy w historii organ w kosmosie.

 

Rosyjscy naukowcy zamierzali przeprowadzić swoje badania znacznie wcześniej. Drukarka Organ.Aut miała zostać wysłana na stację ISS już w październiku – urządzenie znajdowało się na pokładzie statku kosmicznego Sojusz MS-10, który jednak uległ awarii tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

 

Oczywiście naukowcy nie zamierzali się poddawać. 3 grudnia podjęli się drugiej próby. Biodrukarka 3D Organ.Aut została umieszczona na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-11, który tym razem z powodzeniem dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródło: NASA

Gdy biodrukarka 3D trafiła na stację ISS, niemal natychmiast przystąpiono do eksperymentu, który przyniósł przełom. Naukowcy z 3D Bioprinting Solutions powiadomili, że udało się wydrukować mysią tarczycę. Jest to pierwszy organ, który wytworzono w kosmosie.

 

Mysia tarczyca zostanie dokładnie przebadana w przyszłym miesiącu, gdy stacja ISS odeśle ją na naszą planetę. Naukowcy twierdzą, że warunki mikrograwitacji pozwalają drukować narządy i tkanki, które będą dojrzewać szybciej, niż na Ziemi. Dlatego uważa się, że pierwsza fabryka, zajmująca się masową produkcją narządów ludzkich, przeznaczonych do przeszczepu, może powstać nie na Ziemi, lecz na orbicie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj