Bill Gates przyznaje, że sztuczna inteligencja jest wielkim zagrożeniem

Kategorie: 

Źródło: UK Department for International Development
Niemal cały świat naukowy ostrzega nas przed maszynami, wyposażonymi w sztuczną inteligencję. Elon Musk przeznaczył nawet 10 milionów dolarów na badania dotyczące metod kontrolowania inteligentnych maszyn. W podobnym tonie wypowiedział się właśnie Bill "Microsoft" Gates.

 

Bill Gates napisał w trakcie sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) w serwisie internetowym Reddit, że sztuczna inteligencja rzeczywiście jest zagrożeniem dla ludzkości. Wyraził również zdziwienie iż są ludzie, którzy nie mają w związku z tym żadnych obaw. Gates dodał, że podziela zdanie Stephena Hawkinga i Elona Muska w tej kwestii.

 

"Najpierw maszyny wykonają wiele zadań dla nas i nie będą superinteligentne" - tak brzmi początek wpisu Billa Gatesa, według którego wszystko będzie dobrze, jeśli będziemy odpowiednio zarządzać sztuczną inteligencją. Jednak kilka dekad później, SI stanie się na tyle inteligentna i silna, że stanie się dla nas nie narzędziem, a problemem.

 

Co ciekawe, zdanie Billa Gatesa koliduje z wybitnym naukowcem i dyrektorem programu Research Microsoft. Eric Horvitz twierdzi, że sztuczna inteligencja faktycznie może uzyskać świadomość ale zawsze będzie ona dla nas tylko i wyłącznie narzędziem, które nigdy nie zagrozi ludzkości.

 

 

Źródła:

http://www.engadget.com/2015/01/28/bill-gates-ai/

http://www.bbc.com/news/technology-31023741

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj