Bieguny magnetyczne Ziemi mogą zamienić się w ciągu 100 lat

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Naukowcy dziś są zgodni co do tego, że przebiegunowanie ziemskiego pola magnetycznego miało miejsce w odległej przeszłości i nastąpi po raz kolejny. Pozostaje jedynie odpowiedzieć na pytanie kiedy znów ono nastąpi i jak długo potrwa proces zamiany biegunów.

 

Zawsze gdy mówimy o przebiegunowaniu Ziemi, pojawia się pytanie jak wielkie szkody może ono wyrządzić organizmom żywym. Zamiana biegunów oznacza znaczne osłabienie pola magnetycznego a co za tym idzie, będziemy bardziej narażeni na promieniowanie słoneczne i kosmiczne.

 

Ostatnie przebiegunowanie Ziemi miało miejsce około 780 tysięcy lat temu. Naukowcy nie mają pojęcia jak długo trwa proces zamiany biegunów oraz co ile lat dochodzi do tego wydarzenia. Według niektórych szacunków, przebiegunowanie może mieć miejsce średnio co 450 tysięcy lat a sam proces trwa od tysiąca do 10 tysięcy lat.

 

Z najnowszych badań, które zostały przeprowadzone przez naukowców z różnych krajów i uniwersytetów wynika, że ostatnie przebiegunowanie wcale nie było aż tak powolnym procesem i trwało jedynie 100 lat. Dowód na szybkie przebiegunowanie znaleziono w dorzeczu Sulmona we włoskich Apeninach.

 

W trakcie ostatniego przebiegunowania, w regionie miała miejsce intensywna aktywność wulkaniczna a ślady zmieniającego się pola magnetycznego wykryto dzięki analizie warstw popiołu. Do badań wykorzystano datowanie metodą argon-argon.

 

Uczeni odkryli, że ostatnie przebiegunowanie miało miejsce około 786 tysięcy lat temu i trwało tylko przez sto lat. Jednak zanim bieguny magnetyczne zamieniły się miejscami, przez ponad 6 tysięcy lat były niestabilne. Przez ten czas pojawiły się również dwa okresy liczące po 2 tysiące lat, w trakcie których pole magnetyczne było osłabione.

 

 

Źródło: Iflscience.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj