Betelgeza mogła wchłonąć inną gwiazdę

Kategorie: 

Źródło: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA)

W ostatnich miesiącach, Betelgeza, odległa masywna gwiazda, przyciągnęła uwagę całego świata przez jej specyficzne migotanie, które sugerowało nadchodzącą eksplozję. Ostatecznie do wybuchu nie doszło, ale za to naukowcy doszli do bardzo ciekawego wniosku – Betelgeza mogła w przeszłości wchłonąć inną gwiazdę.

 

Betelgeza to oddalony o około 700 lat świetlnych czerwony nadolbrzym o masie około 15 razy większej od Słońca, którego stosunkowo krótkie życie powoli dobiega końca. Gwiazdy tego typu „żyją” zaledwie kilka milionów lat, a Betelgeza ma już około 8-10 milionów lat. W jej rdzeniu wyczerpał się wodór i zachodzi obecnie synteza helu w węgiel. Proces ten uwalnia ogromne ilości energii, co objawia się puchnięciem zewnętrznych warstw.

 

Takie gwiazdy powinny obracać się bardzo wolno, a przy ewolucji do czerwonego nadolbrzyma, prędkość obrotowa powinna być jeszcze niższa. Jednak Betelgeza jest dziwnym wyjątkiem i obraca się wyjątkowo szybko – na równiku, jej prędkość obrotowa wynosi około 5 kilometrów na sekundę, tj. ponad 4 razy szybciej niż na Słońcu. Naukowcy szacują, że w przypadku tak wielkiej i masywnej gwiazdy, prędkość obrotowa powinna wynosić maksymalnie kilka metrów na sekundę.

Porównanie wielkości Betelgezy do Układu Słonecznego – źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella

W najnowszych badaniach, Manos Chatzopoulos z Uniwersytetu Stanu Luizjana i jego zespół próbował rozwiązać tę zagadkę, zakładając, że Betelgeza mogła być kiedyś gwiazdą binarną. W tym celu wykonano symulacje komputerowe, w których Betelgezie towarzyszyła mniejsza gwiazda o masie 1-4 mas Słońca, aby sprawdzić, jak ten układ wyewoluuje. Okazało się, że w wielu przypadkach, symulacje potrafiły odtworzyć szybki ruch obrotowy Betelgezy, który mógł utrzymywać się nawet przez setki tysięcy lat.

 

Biorąc pod uwagę, że Betelgeza stanie się supernową za około 100 tysięcy lat, powyższa teoria wydaje się być prawdziwa. Jeszcze setki tysięcy lat temu, Betelgeza mogła być gwiazdą podwójną i wchłonąć swojego towarzysza, co wyjaśniałoby jej specyficzne zachowanie, które obserwujemy dzisiaj.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Poszła wieść naukowa w 2011

Poszła wieść naukowa w 2011 roku, że w listopadzie Betelgeza wybuchnie i będziemy widzieć na niebie dwa Słońca. Uśmiałem się do rozpuku, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć z dokładnością do stulecia, a nie z dokładnością do miesiąca, czy ona wybuchnie. 

Skomentuj