Bałtyckie bursztyny mogą pomóc w walce z lekoopornymi bakteriami

Image

Źródło: Pixabay.com

Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości bursztynu znane są od czasów starożytnych, ale dopiero teraz naukowcom udało się odkryć związki odpowiedzialne za to działanie. Okazuje się, że można je wykorzystać chociażby, do stworzenia nowych leków oraz zwalczania bakterii odpornych na antybiotyki.

 

Mieszkańcy krajów bałtyckich, od wieków używali bursztynu w celach leczniczych. Nawet dziś, niemowlęta otrzymują bursztynowe naszyjniki do gryzienia, aby złagodzić ból związany z ząbkowaniem. Kruszony bursztyn, ma również właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, co czyni go czestym dodatkiem do maści i innych preparatów. W ramach nowych badań, naukowcy odkryli które związki, są odpowiedzialne za te właściwości. 

 

W toku badań, przeanalizowano próbki bursztynu, które były dostępne w handlu i zebrane w regionie Morza Bałtyckiego. W pierwszym etapie, naukowcy zmiażdżyli kamień na jednorodny proszek, a następnie przeanalizowali go przy użyciu kombinacji metod chromatografii gazowej i spektrometrii mas. Na podstawie otrzymanych widm, naukowcy zidentyfikowali dziesiątki interesujących związków. Do najciekawszych należały kwas abietynowy, dehydroabietynowy i palustrowy. 

 

Ponieważ związki te są trudne do oddzielenia od siebie, naukowcy zakupili czyste próbki i wysłali je do laboratorium, w celu przetestowania ich działania przeciwko dziewięciu typom bakterii, z których niektóre są odporne na antybiotyki. Naukowcy odkryli wówczas, że związki te działają na bakterie Gram-dodatnie, takie jak chociażby Staphylococcus aureus. Naukowcy mają nadzieję wykorzystać te informacje do stworzenia nowych leków o działaniu przeciwbakteryjnym.

 

Ocena: