Bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie i emocje

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Coraz więcej mówi się o tym, że bakterie jelitowe mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także zachowanie i emocje. Naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Los Angeles (UCLA) postanowili zbadać w jaki sposób te mikroby wpływają na naszą reakcję na strach.

 

Przebadano próbki kału 40 kobiet, aby poznać florę bakteryjną jelit. Uczestniczkom zeskanowano również mózgi metodą rezonansu magnetycznego i pokazywano im zdjęcia, które miały wywołać u nich reakcję emocjonalną. Na podstawie tego badania zidentyfikowano dwa typy bakterii jelitowych, które mogą mieć potencjalny wpływ na regiony w mózgu odpowiedzialne za zachowanie i nastrój.

 

Bakterie Prevotella były powszechne u siedmiu kobiet. Grupa wykazywała mniejszą aktywność w hipokampie - regionie, który odpowiada między innymi za emocje i pamięć. Kobiety te reagowały emocjonalnie na widok zdjęć o negatywnej treści. Z kolei wśród pozostałych kobiet dominowała obecność bakterii o nazwie Bacteroides, które wpływały na pracę móżdżku, hipokampu oraz regionów w przedniej części mózgu, które odpowiedzialne są np. za rozwiązywanie problemów, planowanie, podejmowanie decyzji oraz procesy myślowe. Druga grupa kobiet na widok przedstawionych zdjęć reagowała mniej emocjonalnie.

 

Dzięki skanom mózgu wykazano, że konkretne bakterie jelitowe wpływają na fizyczną strukturę mózgu. Podobne badania przeprowadzane w przeszłości przez różne zespoły naukowe potwierdzały interakcje między mikrobami w jelitach a mózgiem oraz ich wpływ na emocje i zachowanie człowieka. Wygląda więc na to, że zdrowe jelita mogą nam pozwolić zachować zrównoważony nastrój.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj