Badania wykazały, że rekiny posiadają indywidualną osobowość społeczną

Kategorie: 

Źródło: © Hans Hillewaert/Wikipedia
Nie od dziś wiadomo, że każde zwierzę zachowuje się na swój sposób i posiada swoją osobowość. Jednak najnowsze badania wykazały, że rekiny, tak jak ludzie, mogą mieć różną osobowość społeczną - jedne są towarzyskie, natomiast inne mogą być nieśmiałe.

 

Pierwsze tego typu badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet w Exeter i Stowarzyszenie Biologii Morskiej w Wielkiej Brytanii (MBA). Uczeni obserwowali jak rekinki psie (Scyliorhinus canicula - przedstawione na powyższym zdjęciu) zachowywały się w swoim otoczeniu.

 

Zwierzęta te, które normalnie żyją w północno-wschodniej części Atlantyku i w Morzu Śródziemnym, znajdowały się w wielkich zbiornikach w ośrodku MBA w brytyjskim Plymouth. Uczeni obserwowali zachowania rekinów w poszczególnych zbiornikach - w jednych znajdowały się skały i inne obiekty, w innych natomiast znajdował się sam żwir.

 

Jak się okazało, rekiny zachowywały się tak samo bez względu na zmiany w otoczeniu. Zwierzęta bardziej społeczne nadal znajdowały się w grupie, natomiast poszczególne osobniki wolały przebywać w samotności lub w bardzo małych grupach.

 

"Odkryliśmy że choć rozmiary poszczególnych grup zmieniały się, jednostki bardziej społeczne pozostały bardziej społeczne w każdym nowym środowisku. Innymi słowy, ich pozycje społecznościowe powtarzały się w czasie i w różnych siedliskach." - powiedział dr David Jacoby, jeden z autorów badania.

 

Przeprowadzone badanie dało naukowcom do zrozumienia, że rekiny posiadają indywidualną osobowość społeczną i przypominają pod tym względem człowieka. Gdyby jednak przebadać zachowania innych zwierząt, uczeni prawdopodobnie doszliby do podobnych wniosków.

 

 

Źródło: Red Orbit

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj