Badania wykazały, że popularny lek stosowany w leczeniu bezsenności poprawia wyższe funkcje mózgu

Kategorie: 

Modafinil pod inną nazwą - źródło: InEx/Erowid.org
Modafinil to lek stosowany od lat w leczeniu narkolepsji i działa jako środek pobudzający. Jednak często mówi się o tym, że medykament ma również inne, nietypowe zastosowanie - wspomaga funkcjonowanie mózgu. Najnowsze badania potwierdziły te pogłoski.

 

Uczeni z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego i amerykańskiej wyższej szkoły medycznej Harvard Medical School dokonali analizy wszystkich badań (24 prace), dotyczących wpływu leku Modafinil na wykonywanie zadań takich jak planowanie czy podejmowanie decyzji a nawet na pamięć, naukę i kreatywność. Okazało się że środek jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia człowieka ale wpływa również na funkcje poznawcze i koncentrację.

 

Badacze zauważyli, że Modafinil rzeczywiście wspomaga proces podejmowania decyzji i planowania u osób, które zażywają lek choć nie mają problemów ze snem, ale nie wpływa np. na pamięć czy elastyczność myślenia. 70% prac naukowych wskazuje jedynie na niewielkie efekty uboczne stosowania tego specyfiku a w niektórych przypadkach zanotowano między innymi bezsenność, bóle głowy, bóle żołądka oraz nudności.

 

Jeden z autorów powyższej analizy, Ruairidh McLennan Battleday powiedział, że jest to pierwszy od 2008 roku przegląd działań leku Modafinil u osób, które nie cierpią na zaburzenia snu. Natomiast profesor Guy Goodwin, kolejny autor badania stwierdził wprost iż Modafinil może zostać uznany za pierwszy na świecie farmaceutyczny lek nootropowy (prokognitywny), czyli taki, który pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze mózgu i może pomóc np. w przygotowaniach do egzaminu.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Tylkomedycyna.pl

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj