Badania wykazały, że osoby preferujące gorzki smak są bardziej skłonne do sadyzmu i zachowań psychopatycznych

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Preferencje żywieniowe mogą zdradzić co nieco o naszej osobowości. Uczeni z Uniwersytetu w Innsbrucku postanowili to zbadać i doszli do dość zaskakującego wniosku - jeśli uwielbiamy gorzki smak oznacza to, że możemy być bardziej skłonni do antyspołecznych, wręcz agresywnych zachowań. Informacja na ten temat pojawiła się w czasopiśmie Appetite.

 

Psycholodzy Christina Sagioglou i Tobias Greitemeyer przeprowadzili w sumie dwa eksperymenty z udziałem niemal tysiąca osób. Podczas piewszego badania, 500 uczestników otrzymało długą listę z przeróżnymi produktami spożywczymi. Mieli określić jak bardzo lubią każdy z nich w sześciostopniowej skali - znalazły się tam produkty słodkie, słone, kwaśne i gorzkie. Następnie uczeni zbadali jaki jest ich poziom agresji.

 

Drugi test był nieco inny od pierwszego. Badacze sprawdzali skłonności narcystyczne, psychopatyczne i makiawelistyczne (brak uczuć wyższych, instrumentalne traktowanie innych, utrzymywanie chłodnych relacji interpersonalnych) oraz ustalili cechy osobowości. Druga grupa musiała wybierać spośród pięciu opcji - ekstrawersja, ugodowość, sumienność, stabilność i emocjonalność.

 

Uczestnicy drugiego eksperymentu również otrzymali listę z produktami spożywczymi, lecz była ona krótsza i została ograniczona do produktów słodkich i gorzkich. Przy każdym artykule spożywczym pojawiła się również opcja neutralna. Po dokładnej analizie dwóch przeprowadzonych eksperymentów psycholodzy doszli do ciekawych wniosków - osoby preferujące gorzki smak wykazują się między innymi większą agresją, są bardziej narcystyczne, sadystyczne i psychopatyczne.

 

W 2013 roku przeprowadzono podobne badanie i odkryto, że ludzie którzy bardziej lubią oglądać filmy lub poszukują przygód chętniej spożywają ostre posiłki. Trudno powiedzieć czy wyniki tych eksperymentów mają rzeczywiście coś wspólnego z rzeczywistością. Warto jednak wspomnieć o badaniu z zeszłego roku które wykazało, że większość trolli internetowych odznacza się sadyzmem i psychopatią - czyżby osoby te preferowały gorzkie smaki?

 

 

Źródło: http://www.medicaldaily.com/personality-traits-and-eating-habits-enjoying-bitter-foods-linked-dark-triad-356634

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika pijus

Czyli miłośnicy piwa

Czyli miłośnicy piwa kraftowego amerykańskiej fali, najlepiej imperial west coast IPA, mają skłonności do sadyzmu i psychopatii... a towarzystwo wydaje się takie sympatyczne.

Portret użytkownika Pacal

Jasne. Pomimo że mam w

Jasne. Pomimo że mam w świadomości obraz trolla z kawą obok klawiatury, czasem też lubię nw Interenecie "popyskować" i sam piję parę kaw dziennie i to bez cukru ale też nie są za mocne /lury, to też by nie powiedział że tak/. Nie sądzę jednak że mimo to wszystko, ze mną coś jest "nie tak" Biggrin

Skomentuj