Badania sugerują, że Uran zderzył się kiedyś z inną planetą

Kategorie: 

Źródło: NASA

Uran to odległa i specyficzna planeta Układu Słonecznego. Oś obrotu tego gazowego giganta jest silnie nachylona, a naukowcy nie potrafią zrozumieć dlaczego. Jednak najnowsze symulacje komputerowe zdają się potwierdzać, że w odległej przeszłości, Uran zderzył się z inną planetą.

 

Oś obrotu Urana jest nachylona pod kątem około 98 stopni do kierunku prostopadłego do ekliptyki, tak więc oś obrotu tego błękitnego olbrzyma znajduje się niemal w płaszczyźnie Układu Słonecznego. Tylko ogromna siła mogłaby wywrzeć wpływ na ciało niebieskie takich rozmiarów. Dlatego uważa się, że w przeszłości mogło dojść do wielkiej kosmicznej kolizji.

Na podstawie symulacji komputerowych, naukowcy z Uniwersytetu w Durham ustalili, że Uran prawdopodobnie zderzył się z planetą o masie co najmniej dwa razy większej od Ziemi. Kolizja ta mogła nastąpić w bardzo wczesnym etapie rozwoju gazowego olbrzyma i wpłynęła na jego charakterystykę.

Naukowcy twierdzą również, że zderzenie Urana z innym ciałem niebieskim mógł być procesem, który trwał stosunkowo krótko. Co więcej, planeta, która wleciała w błękitnego olbrzyma, mogła przetrwać tę katastrofę i nie wyklucza się, że tym impaktorem mogła być tajemnicza dziewiąta planeta, która znajduje się gdzieś na obrzeżach Układu Słonecznego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika lewak

Oś obrotu normalnie jest

Oś obrotu normalnie jest prostopadła do plaszczyzny orbity. Aby obrócić ją o 90 st. musiałaby to być planeta krążaca po orbicie prostopadłej do orbity Urana, a taka nie mohła powstać w pierwotnej mgławicy planetarnej, bo ta była płaskim dyskiem

Portret użytkownika Kwazar

Czy ten jak mu tam ? Sitchin

Czy ten jak mu tam ? Sitchin Zacharia coś o tym nie przeczytał u tych jak im tam starych Sumerów ? Oni coś o tej jak jej tam ? Katastrofie planet i bogów plantarnych już pisali ? Bo to Gaja też tam byla czy coś jak jej tam ! No właśnie.

Skomentuj