Badania potwierdzają, że marihuana odwraca proces starzenia się mózgu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Bonn odkryli, że niewielkie dawki tetrahydrokannabinolu (THC) mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Eksperymenty zdają się potwierdzać, że związek chemiczny odmładza mózgi u starszych myszy i mógłby być stosowany jako lek np. na demencję. Zespół planuje przeprowadzić badania kliniczne na ludziach.

 

Aby sprawdzić wpływ tetrahydrokannabinolu na funkcjonowanie mózgu, uczeni przez miesiąc podawali stałe lecz niewielkie dawki THC myszom w trzech kategoriach wiekowych - młodym (2 miesiące życia), w średnim wieku (12 miesięcy życia) oraz starszym (18 miesięcy życia). Następnie sprawdzono jak gryzonie radziły sobie z różnymi zadaniami, np. przy próbie wydostania się z labiryntu. Testowano również pamięć zwierząt oraz ich zdolność do nauki i rozpoznawania innych myszy.

 

W grupie kontrolnej, której nie podawano THC, młode osobniki radziły sobie zdecydowanie lepiej od starszych i tych w średnim wieku. Lecz w grupie badanej, 12- i 18-miesięczne gryzonie wykonywały zadania i charakteryzowały się sprawnością umysłową na takim samym poziomie co młode zwierzęta w grupie kontrolnej. Główny autor badania Andreas Zimmer zaznacza, że te eksperymenty były przeprowadzane wielokrotnie a efekty były takie same. Co ciekawe, gdy niewielkie ilości THC podawano młodym myszom, ich wydajność podczas wykonywania różnych zadań spadła. 

 

Układ endokannabinoidowy, który bierze udział w wielu fizjologicznych procesach, między innymi reguluje gospodarkę energetyczną, powiązania neurohormonalne i neuroimmunologiczne oraz aktywność motoryczną, nastrój i motywację jest najbardziej aktywny w młodym wieku - zarówno u myszy, jak i u ludzi. Zbyt duża dawka THC może go nadmiernie wystymulować. Z kolei u starszych osobników, aktywność układu endokannabinoidowego jest mniejsza i wygląda na to, że tetrahydrokannabinol pozwala przywrócić ją do optymalnego poziomu.

 

Autorzy powyższych eksperymentów planują kolejne testy, lecz tym razem na człowieku. Naukowcy chcą sprawdzić, czy mózgi starszych ludzi również mogą skorzystać na dobroczynnym działaniu THC. Podczas przyszłych testów, ochotnicy będą otrzymywać bardzo niewielkie ilości tego związku chemicznego i znajdą się pod ścisłą kontrolą. Odpowiednio przygotowane zadania umysłowe pokażą czy THC faktycznie mógłby być stosowany jako lek na różne zaburzenia psychiczne u osób starszych.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Artur

Ja zaczełęm na silny ból

Ja zaczełęm na silny ból stawów stosować esstrakt CBD + CBDA i powiem że jestem miło zaskoczony że uśmierza tak ból , stosowałem inne olejki ale one tak nie pomagały na moje problemy , sprzedawca wyjaśnił mi że ten ekstrakt który stosuję dzięki opracowanej ektrakcji ekstraktu z konopi pozostają w nim inne związki takie jak przykładowo CBDA , które działa podobno silniej niż ibuprofen !! Także polecam ekstrakt 6 % kupiłem na konopiafarmacja.pl

Portret użytkownika r.abin

Jest też naukowy termin

Jest też naukowy termin "nadzieja matematyczna", a statystyczne wyniki podaje się na "poziomie ufności". Tu akurat nie można bezpośrednio określić zależności przyczynowo-skutkowej, z powodu nieznajomości mechanizmu oddziaływania. W takich wiadomościach (z reguły) nie podają wyników statystycznych. Podejrzewam, że ilość prób uniemożliwiała weryfikację statystyczną eksperymentu

Portret użytkownika r.abin

Mój dziadek twierdził, że

Mój dziadek twierdził, że głupim narodem łatwiej rzadzić. Wszelka Władza pochodzi od Boga i "koniec dyskusji". Może jednak lepiej wstrzymać wszystkie badania nad zwiększeniem możliwości umysłu (wg S.Lema - to nie daje szczęścia), a za posiadanie - najwyższa kara 

Skomentuj